ABD'de ilk Müslüman bölge yargıcı Zahid Quraishi

ABD'de ilk Müslüman bölge yargıcı Zahid Quraishi

ABD'nin New Jersey eyaletinde hakim olarak görev yapan, Pakistan asıllı Zahid Quraishi ilk Müslüman Bölge Yargıcı olarak atandı.

ABD'de ilk Müslüman bölge yargıcı Zahid Quraishi

Amerikan Senatosu, Zahid Quraishi'nin New Jersey eyaleti için bölge yargıcı olmasını onayladı.

Böylece ABD tarihinde ilk defa, anayasanın III. maddesinde belirtilen ayrıcalıklı haklara sahip bir Müslüman federal yargıcı görev aldı.

''YALNIZCA DEMOGRAFİK DEĞİL, PROFESYONEL ÇEŞİTLİLİĞİ DE GENİŞLETMELİYİZ''

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, oylamadan önce söz konusu atama ile ilgili, "Yalnızca demografik değil, profesyonel çeşitliliği de genişletmeliyiz ve Başkan Biden'ın bu konuda benimle aynı fikirde olduğunu biliyorum. Quraishi, ABD tarihinde III. Madde federal yargıcı olarak görev yapan ilk Amerikalı Müslüman olacak." diyerek Quraishi'nin böyle bir göreve atanmasının önemine dikkati çekti.

ABD de ilk Müslüman bölge yargıcı Zahid Quraishi #1

ZAHID QUARISHI'NİN ÖNCEKİ GÖREVLERİ

ABD Başkanı Joe Biden tarafından aday gösterilerek ilk Müslüman Bölge Yargıcı olma yolu açılan Quraishi, New Jersey'de sulh hakimi olarak başarılı bir kariyer geçmişine sahip.

ABD İç Güvenlik Bakanlığında bir süre başdanışman yardımcısı olarak da görev yapan Müslüman yargıç, 2004-2006 yılları arasında askeri savcı olarak hizmet ettiği ABD ordusunda yüzbaşı rütbesini kazanmıştı.