ÖTV matrahı dilimlerinde değişiklik talebi

ÖTV matrahı dilimlerinde değişiklik talebi

Otomobil fiyatlarının giderek yükselmesi gözleri ÖTV matrahı düzenlemesine çevirdi. Sektör temsilcileri ve yerli üreticiler, konu ile ilgili bakanlığın kapısını çaldı.

Pandemi sürecinin başlangıcından bu yana birçok farklı etken, otomotiv sektörünü olumsuz etkiledi.

Normalleşme sürecine geçilmesi, aşılanmanın artması, hem sıfır hem de ikinci el pazarında önemli bir düzelme sağlasa da fiyatlar her geçen gün artmaya devam etti.

YÜZDE 50'LİK ÖTV DİLİMİNDE ÇOK AZ OTO KALDI

Haziranın son aylarındaki rahatlama ve temmuz ayının gelişi ile birlikte talep yeniden yükselirken, dövizin yükselişi ile birlikte yüzde 50’lik ÖTV diliminde çok az sayıda otomobil kaldı.

Yerli üretim araçları teşvik etmek için düzenlenen matrah dilimlerinde, yerli üretimlerin bile bir kısmı yüksek dilimlerde kaldı.

otomobil

Hürriyet gazetesinden Cem Özenen'in haberine göre, bu konuya dur demek için ise sektör temsilcileri adımlarını hızlandırdı. Matrahta düzenleme talebi ile bakanlığın kapısını çaldı.

"MATRAH DİLİMLERİNDE DÜZENLEME BEKLİYORUZ"

Görüşlerine yer verilen Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, hem maliyetler hem de döviz kurunun değişkenliği ile fiyatların artmaya devam ettiğini belirtti. Berkel, "Matrah düzenlemesi şart. Biz de bu konuda görüşmelerimize devam ediyoruz. Özellikle ODD ve OSD üzerinden konunun sıkı takipçisiyiz. Çok kısa bir süre içerisinde matrah dilimlerinde yeni bir düzenleme olmasını bekliyoruz." şeklinde konuştu.

MATRAH DEĞİŞİMİ NE ANLAMA GELİYOR

Şu anda otomobillerde uygulanan ÖTV dilimleri ve matrah geçtiğimiz yıl değişmişti. Buna göre 1.600 cc motor hacmini geçmeyen, matrahı ise 85 bin TL ile 130 bin TL arasında olanlar için ÖTV oranı yüzde 50, 130 bin TL üzerindekiler içinse yüzde 80 uygulanıyor.

Ancak döviz kurları nedeniyle matrahı 85 bin TL ile 130 bin TL arasında olan otomobil sayısı bir hayli azaldı.

Orta sınıftaki birçok otomobil dahi yüzde 80 ÖTV dilimine girdi. Aynı modelde otomatik vites seçeneği için 80 bin TL fark oluştu.

Bu sebeple sektör temsilcileri, yüzde 50 ÖTV’lik dilimdeki matrahın üst sınırının 130 bin TL’den yukarı çekilmesini istiyor. Bu dilimde üst limitin 140-145 bin TL’ye çıkartılması talep ediliyor.