İkinci el otomobile olan ilgi tamircilerin yüzünü güldürdü

İkinci el otomobile olan ilgi tamircilerin yüzünü güldürdü

Piyasaya çok fazla sıfır araç girmemesinden dolayı arıza yapan eski model otomobiller, oto tamircilerinin işlerinin artmasını sağladı.

Son iki yılda dolar kuru ve ÖTV nedeniyle sıfır otomobil fiyatları oldukça artmış durumda. Bu nedenle vatandaşlar, ikinci el ve düşük model araçlara yöneliyor.

Piyasaya çok fazla sıfır araç girmemesinden dolayı arıza yapan eski model otomobiller, oto tamircilerinin işlerini artmasını sağlıyor.

"İŞLER GAYET YOĞUN"

Samsun Gülsan Sanayi Sitesi’nde 26 yıldır otomobil tamir eden usta Caner Akıncı, “Bayram sonrası işler gayet yoğun. Bakım yaptırmayan birçok kişi, aracını sanayiye getirdi. Şu dönemde genelde ‘hararet’ ile ilgili sıkıntı yaşayan araçlar geliyor.

Eski arabalar daha çok sanayiye geliyor. Bunlarda hararet ve yağ eksiltme olayı çok oluyor. Yeni arabalarda ise pek sorun olmuyor. Onlar da bakımdan bakıma kendi servislerine gidiyorlar.

"SIFIR ARAÇ ALAMAYANLAR SANAYİYE GELİYOR"

2. el otomobillere olan ilgi bizi olumlu etkiledi. Sıfır araba almayanlar servise değil de sanayiye gelmeyi tercih ediyor. Bakım ve tamirlerini bize yaptırıyorlar. Hararet yapan bir aracın masrafı, araca ve hararete göre değişiyor.

Araba çok hararet yaparsa sorun pistonlara kadar iniyor. Onun da masrafı ağır oluyor. Sadece üst kapak ve conta ile sorun hallolursa o da en az 2,5-3 bin TL bir masrafa yol açıyor. Sıkıntı eğer alt motora kadar iniyorsa en düşük masraf 8-10 bin TL’den başlıyor.” dedi.

İkinci el otomobile olan ilgi tamircilerin yüzünü güldürdü #1

"EN ÇOK HARARET SIKINTISI VAR"

Şu anda araçların en çok yaptığı sıkıntının hararet olduğunu ifade eden 28 yıllık esnaf Talat Körpe, “Trafik Samsun’da çok kalabalık olduğu için dur-kalklardan meydana gelen hararet sıkıntısı ile çok karşılaşıyoruz. Ya devirdaim ya da hortum patlıyor.

Sıfır araç çok üretilmediği için millet kendi arabasına daha fazla bakmaya başladı. Önceden insanlar 2. el bir araç aldığında 2-3 sene biner, sıfır araba alırım diyordu. Şimdi vatandaşlar elindekinin kıymetini daha iyi biliyor. Kendi arabasına bakım yaptıranlar da çok oluyor.” diye konuştu.

30 yıldır araba tamir eden usta Nihat Aydemir ise şu açıklamalarda bulundu:

“Şu anda işlerimizde bir hareketlenme var. En çok orta yaştaki arabalar tamir için geliyor. Sıfır araçlar genelde servislere gidiyor. Bize en çok beyinsel ve elektrik arızalarının yanı sıra EGR arızaları geliyor.”

Öte yandan Samsun’da bayram sonrası birçok araç sürücüsü uzun yoldan geldikleri için bakım yaptırmak üzere araçlarını sanayiye getirirken, oto tamircileri 2. el araçların piyasada dolaşmasının işlerini arttırdıklarını ifade etti.

İlginizi Çekebilir
Hafsanur Sancaktutan, mastürbasyon sahnesiyle ilgili konuştu
Hafsanur Sancaktutan, mastürbasyon sahnesiyle ilgili konuştu
355 YORUM
Magazin
Elektrikli araba devi için yatırımın tam zamanı!
ADVERTORIAL
Tesla
Optimar'ın anketine göre ittifaklarda son durum
Optimar'ın anketine göre ittifaklarda son durum
451 YORUM
Gündem
Mika Raun'dan Mehmet Ali Erbil yorumu
Mika Raun'dan Mehmet Ali Erbil yorumu
124 YORUM
Magazin
TÜİK, eylül ayı enflasyonunu açıkladı
TÜİK, eylül ayı enflasyonunu açıkladı
611 YORUM
Ekonomi