Avrupa Birliği komisyonu, Volkswagen ve BMW'ye ceza kesti

Avrupa Birliği komisyonu, Volkswagen ve BMW'ye ceza kesti

Avrupa Birliği Komisyonu, AB’nin tekelcilik karşıtı kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle Volkswagen ve BMW'ye yaklaşık 875 milyon 189 bin euro para cezası verildi.

Avrupa Birliği Komisyonu, temiz emisyon teknolojisinin yayılmasını önlemek için iş birliği yaparak AB’nin tekelcilik karşıtı kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle Volkswagen ve BMW'ye ceza verildiğini duyurdu.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, VW Grubu’na 502 milyon 362 bin euro, BMW’ye ise 372 milyon 827 bin euro para cezasının verildiği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, bir diğer Alman otomotiv şirketi Daimler’in ise tekel girişiminin bir parçası olmasına rağmen, grubun varlığını ifşa etmesi nedeniyle 727 milyon euroluk para cezasından kurtulduğu kaydedildi.

Açıklamada, VW Grubu'nun bir parçası Audi ve Porsche dahil, tüm şirketlerin kartel kapsamında olduklarını kabul ettikleri ve konuyu çözüme kavuşturmayı kabul ettikleri hatırlatıldı.

volkswagen bmw

GİZLİ ANLAŞMA YAPTILAR

AB Komisyonu’nun açıklamasında, söz konusu otomobil şirketlerinin 2006- 2014'te egzoz emisyonlarının temizliğini kasıtlı olarak sınırladığı, daha temiz teknolojilerin piyasaya sürülmesini geciktirmek için gizli anlaşma yaptığı kaydedildi.

Volkswagen’in dizel emisyon skandalıyla ilgili şimdiye kadar 32 milyar eurodan fazla ceza ve tazminat ödemek zorunda kaldığının hatırlatıldığı açıklamada, komisyonun son kararıyla yasal zeminde yeni bir çığır açtığı, ilk kez teknik iş birliğinin tekelcilik karşıtı kuralları ihlal olarak değerlendirildiği kaydedildi.