Ali Babacan: Suriyelerle ilgili harcamalar çok büyük değil

Ali Babacan: Suriyelerle ilgili harcamalar çok büyük değil

Teke Tek'te Fatih Altaylı'ya konuk olan DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Suriyelilerle alakalı ekonominin Türkiye'nin ekonomisiyle ilgili olmadığını söyledi.

Ali Babacan: Suriyelerle ilgili harcamalar çok büyük değil

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Habertürk TV'de yayınlanan Teke Tek programına katıldı.

Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlayan Babacan, ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de yaşayan Suriyelilerle ilgili harcamaların bütçede çok büyük rakamlar olmadığını belirten Babacan, Suriyelilerle alakalı ekonominin, Türkiye'nin ekonomisiyle ilgili olmadığını söyledi.

"SURİYELİLERLE İLGİLİ HARCAMALAR BELLİ"

Babacan, şu ifadeleri kullandı:

"Bizim bütçemizde Türkiye'de yaşayan Suriyelilerle ilgili harcamalar belli. Yurt dışındaki yardım, destek belli. Bütçeye baktığımızda çok büyük rakam görmüyoruz. Suriyeliler gelirken Sayın Erdoğan çıktı, 30-35-40 milyar dedi. Zımni maliyet diye bir şey var. Gölge bir maliyet ve bunun üzerinden çıkarıyorsunuz. Fiili maliyet o kadar yüksek değil. Üstelik çalışıp da kazanan Suriyeliler de var. AB'den gelen hibe de var.

Ali Babacan Suriyelerle ilgili harcamaların çok büyük olmadığını söyledi VİDEO

"SURİYELİLER GELDİĞİNDE YENİ BİR OKUL İNŞA ETMEDİK, DOLAYISIYLA YENİ BİR YATIRIM YOK"

Suriyelilerle alakalı ekonominin, Türkiye'nin ekonomisiyle ilgili olmadığını düşünüyorum. Bu ülke güçlü bir ülke. Suriyeliler geldiğinde yeni bir okul inşa etmedik ki. Dolayısıyla yeni bir yatırım yok. Bu işin sadece cari giderleri var. Sosyal destek, yardım var. Türkiye gibi ülkelerin ekonomisini bunlar belirlemez. Aslolan öngörülebilirlik ve güven ortamıdır."

Ali Babacan: Suriyelerle ilgili harcamalar çok büyük değil #1