Yusuf İslam: Benim duygularım her zaman barıştan yana

Yusuf İslam: Benim duygularım her zaman barıştan yana

ilk kez Türkiye’de konser verecek olan İngiliz müzisyen Yusuf İslam, ailesiyle İstanbul'a geldi. Yusuf İslam, duygularının her zaman barıştan yana olduğunu söyledi.

Yusuf İslam: Benim duygularım her zaman barıştan yana

Cat Stevens ismiyle yaptığı albümlerle 1960 ve 1970'li yıllara damga vuran, 1977'de ise Müslüman olmayı seçen sanatçı, yaptığı açıklamada, hayranlarıyla arasındaki bağın müzikle sınırlı kalmadığını dile getirdi.

Usta sanatçı, şarkılarını dinleyenler ve hayranları tarafından arayan kişi olarak tanındığını aktararak, "Biliyorsunuz, ben çok farklı bir geçmişe sahibim." ifadelerini kullandı.

Asi ve cesur olduğunu dile getiren İslam, bildiklerinden çok daha fazlasının olduğunu anladığında, içinde bulunduğu çerçevenin dışına çıkmak istediğine işaret etti.

AA'da yer alan habere göre, İslam'ın açıklamaları şu şekilde...

"Ön yargıları yıkmak"

"Biri çıkıp ön yargı duvarlarını yıkıp zorlukların üstesinden geldiğinde, insanlarda yankı uyandırıyor. Hayranlarımla aramızdaki harika bağlantının bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü bir kapıdan geçip, Müslüman olacak kadar cesurdum. Bence bu büyük bir şeydi."

Yusuf İslam: Benim duygularım her zaman barıştan yana #1

"Bu paylaştığımız ortak bir rüya"

Yusuf İslam, sevilen şarkılarını seslendireceği Türkiye konserlerine de değinerek, gerçek anlamdaki ilk konserleri olacağını belirterek, "Bu benim için çok önemli bir şey. Umarım herkes yaptığım işi gerçekten sever. Tanıdık şarkıların yanı sıra bazı sürprizler de olacak." dedi.

Konser programına ilişkin detay vermeyen sanatçı, izleyicilerin konser gününü beklemesi gerektiğini söyledi.

Yusuf İslam: Benim duygularım her zaman barıştan yana #2

"Benim duygularım her zaman barıştan yana"

"Biliyorsunuz benim duygularım her zaman barıştan yana. Türkiye'nin geçmişte çok dayak yediğini, çokça baskı altında kaldığını biliyorum. Müzik bazen bizi bu dünyada bulamadığımız ama hayalini kurduğumuz yere götürebilir. Bence bu paylaştığımız ortak bir rüya. Milliyeti, ülkesi veya pasaportu ne olursa olsun, dünyanın her yerinde pek çok insan bu anlamda fikir birliğine sahip. İşte müziğin önemli rol oynayabileceği yer burası."

Yusuf İslam: Benim duygularım her zaman barıştan yana #3

"Barış sadece kavramlardan ibaret değil"

Barışın çok karmaşık bir konsepti olduğunun altını çizen sanatçı, "Barış sadece bir kavramdan ibaret değil. Çoğu insan için gerçek hayatta bir karşılığı da yok. Bunun nedeni, birçok insanın aç olması, insanların evlerinin olmaması, savaşın içinde yaşıyor olmasıdır. Biliyorsunuz bu çok karmaşık bir şey. Bu nedenle düşündüğüm ilk şey insanların karnını doyurmaya çalışmak." diye konuştu.

Yusuf İslam: Benim duygularım her zaman barıştan yana #4

"Hayalini kurduğumuz barışın gelmesi için dua ediyoruz"

Hazreti Muhammed'in insanları doyurmanın, barışı ve selamı yaymanın önemini vurguladığı sözlerine işaret eden İslam, "Bu nedenle organizasyonumuzun sloganı Barış Treni. Elimizden geldiğince aç insanların karnını doyurmaya çalışıyoruz ve Allah'ın, hayalini kurduğumuz barışı getirmesi için dua ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

"Biliyorsunuz ben Hristiyan eğitimi aldım"

"Hristiyanlıkta da hayırseverliğe büyük bir vurgu var. Bu doğal çünkü genellikle, 'Zengin olursam fakirlere yardım edeceğim.' diyerek söz verirsiniz. Bazıları bu sözü unutur. Ben sadece bu sözü tutmaya çalıştım, hepsi bu."

Yusuf İslam: Benim duygularım her zaman barıştan yana #5

AKM övgüsü

Konser vereceği mekanlardan biri olan Atatürk Kültür Merkezi'ni (AKM) gezerek bilgi alan İslam, AKM'nin muhteşem ve olağanüstü bir bina olduğunu belirterek, "Bu meydandan birçok kez geçtim ama ilk defa böyle güzel bir bina görüyorum. Bu bina Türkiye'nin gelişimini temsil ediyor. Türkiye pek çok inanılmaz değişim yaşadı. Bu yapı da onlardan biri." dedi.

Konser verecek

Dünyaca ünlü sanatçı, "Türkiye Kültür Yolu Festivalleri" kapsamında 19 Ekim'de İstanbul AKM'de, 23 Ekim'de ise CSO Ada Ankara'da konser verecek.

Yorumcu, şarkı sözü yazarı ve müzisyen Yusuf İslam'ın "Father & Son", "Wild World" ve "Peace Train" gibi sevilen eserlerini seslendireceği Türkiye konserlerinin geliri, yardım kuruluşu Peace Train'e bağışlanacak.

Sosyal projelere verdiği destekler ve İngiltere'deki Yusuf İslam Vakfı aracılığıyla yaptığı yardım faaliyetleriyle de önce çıkan sanatçının Türkiye konserleri, 2023'te gerçekleştireceği uluslararası turnesine de öncülük edecek.

İlginizi Çekebilir
TBMM'de Kılıçdaroğlu'nun bütçe konuşmasında tansiyon arttı
TBMM'de Kılıçdaroğlu'nun bütçe konuşmasında tansiyon arttı
1667 YORUM
Politika
Altın Kelebek'te ödül alan Pınar Deniz: Dünyayı kurtarmam lazım dedim
Altın Kelebek'te ödül alan Pınar Deniz: Dünyayı kurtarmam lazım dedim
732 YORUM
Gündem
Cristiano Ronaldo, Al-Nassr ile anlaştı
Cristiano Ronaldo, Al-Nassr ile anlaştı
287 YORUM
Transfer dosyası
Genç Aslı BTC kazanmanın formülünü açıklıyor!
ADVERTORIAL
Btcrobo Aslı
TÜİK kasım ayı enflasyonunu açıkladı
TÜİK kasım ayı enflasyonunu açıkladı
702 YORUM
Ekonomi