Picasso'nun eserleri İzmir'de sanatseverlerle buluşuyor

Picasso'nun eserleri İzmir'de sanatseverlerle buluşuyor

Dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso'nun eserleri, İzmir'de sanatseverlerle buluşacak.

Picasso'nun eserleri İzmir'de sanatseverlerle buluşuyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sergi öncesi Arkas Sanat Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, böylesine önemli bir etkinliğin kentte düzenlenmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Picasso nun eserleri İzmir de sanatseverlerle buluşuyor #1

Çalışmada emeği geçenlere teşekkür eden Soyer, "Akdeniz ülkelerinin temsilcilerinin yer aldığı Picasso-Méditerranée Projesi'nin kapanış için İzmir'i tercih etmesi, bizim açımızdan son derece anlamlı. Binlerce yıllık bir sanat şehri İzmir. Büyükşehir Belediyesi'nin temel stratejilerinden biri, bu tarihsel kimliğinden referans alarak İzmir'i yeniden kültür ve sanat üretim merkezi haline getirmektir." diye konuştu.

Picasso nun eserleri İzmir de sanatseverlerle buluşuyor #2

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter da İzmir'in bir kültür ve sanat şehri olduğunu vurgulayarak, Picasso'nun eserlerinin burada sanatseverlerle buluşmasının büyük anlam taşıdığını kaydetti.

Paris Picasso Müzesi Müdürü Laurent Le Bon da Türkiye'de bulunmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Konuşmaların ardından katılımcılar, Picasso'nun eserlerinin bulunduğu sergiyi gezdi.

Picasso nun eserleri İzmir de sanatseverlerle buluşuyor #3

"PİCASSO VE GÖSTERİ SANATI"

Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerdeki önemli kurumların yer aldığı "Picasso-Méditerranée Projesi" kapsamında düzenlenen sergiler serisinin Türkiye bölümü, yarın Arkas Sanat Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak.

Picasso nun eserleri İzmir de sanatseverlerle buluşuyor #4

Organizasyonun kapanış sergisi olma özelliği de taşıyan "Picasso & Gösteri Sanatı" isimli sergide, Picasso'nun gösteri dünyasını konu aldığı birçok önemli tablosu, tasarladığı kostümler, eskizler, heykeller ve yaşamına dair fotoğraflar aracılığıyla gösteri sanatlarının Picasso'nun sanatına olan etkisi mercek altına alınacak.

Picasso nun eserleri İzmir de sanatseverlerle buluşuyor #5

Picasso'nun sahne sanatlarına yönelik çalışmalarını kapsayan, küratöryel bir kurguyla oluşturulan sergide, ünlü ressamın sanat yaşamını etkileyen gösteri dünyasının kapıları da aralanmış olacak.

Picasso nun eserleri İzmir de sanatseverlerle buluşuyor #6

 

Paris Picasso Müzesi, Fondation Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Brüksel'de yer alan Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu'ndan 83 eserin olduğu sergide, sanatçının yazarlar, şairler ve müzisyenler gibi pek çok sanatçıyla sürdürdüğü yakın bağları belgeleyen fotoğraflar da yer alacak.

Sergi, 05 Ocak 2020'a kadar Arkas Sanat Merkezi'nde gezilebilecek.

Picasso nun eserleri İzmir de sanatseverlerle buluşuyor #7

Picasso nun eserleri İzmir de sanatseverlerle buluşuyor #8