Oscar ödülü alan Nomadland'in yönetmeni Zhao, ülkesi Çin'de sansürlendi

Oscar ödülü alan Nomadland'in yönetmeni Zhao, ülkesi Çin'de sansürlendi

Oscar'da en iyi film ödülünü kazanan Nomadland filminin yönetmeni Chloé Zhao'un (Cao Ting) başarısı, doğduğu ülke Çin'de sansüre uğradı.

Oscar ödülü alan Nomadland'in yönetmeni Zhao, ülkesi Çin'de sansürlendi

Oscar Ödülleri olarak da bilinen ve sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden olan 93. Akademi Ödülleri'nde Asya kökenli Zhao en iyi yönetmen, yönetmenliğini yaptığı "Nomadland" film ise en iyi film ödülünü kazandı.

OSCAR KAZANAN BEYAZ OLMAYAN İLK KADIN YÖNETMEN

"Nomadland" filmi, bir kadının yönettiği ve en iyi film Oscar'ını kazanan ikinci film olurken, Zhao ise en iyi yönetmen dalında Oscar kazanan "beyaz olmayan ilk kadın" oldu.

Pekin doğumlu Zhao'un başarısı, uluslararası basında geniş yankı uyandırırken, Çin devletinin resmi yayın organları CCTV ve Xinhua bu başarıyı görmezden geldi.

Oscar ödülü alan Nomadland in yönetmeni Zhao, ülkesi Çin de sansürlendi #1

VEYBO'DA SANSÜR

Ülkenin sosyal medya platformlarından Veybo'da, 14 milyondan fazla takipçisi olan film dergisi Watch Movies tarafından Zhao'nun yönetmenlik başarısını duyuran bir bildirim, paylaşılmasından birkaç saat sonra sansürlendi. Ayrıca "Chloe Zhao, En İyi Yönetmeni kazandı" etiket çalışması da sansüre maruz kaldı.

Oscar ödülü alan Nomadland in yönetmeni Zhao, ülkesi Çin de sansürlendi #2

WECHAT HABERİ DE SİLİNDİ

Film meraklıları arasında popüler bir uygulama olan Douban, "Nomadland" ve "Zhao (Cao) Ting" için yapılan aramaları yasaklayarak "arama sonuçlarının ilgili yasa ve yönetmeliklere göre görüntülenemediği" uyarısını paylaştı. Uygulamada Zhao'nun başarısıyla ilgili birçok konuşma zinciri silinirken, ülkedeki en büyük mesajlaşma uygulaması olan WeChat'teki bir haber de silindi.

Oscar ödülü alan Nomadland in yönetmeni Zhao, ülkesi Çin de sansürlendi #3

Zhao, geçen ay en iyi yönetmen ödülünü kazandığı Altın Küre Ödülleri'nde yaptığı konuşma sebebiyle Çin'de tepkiyle karşılanmıştı. Yönetmenin, ülkenin yönetim sistemiyle ilgili yaptığı yorumlarla kendi ülkesine hakaret ettiği iddia edilmişti.

Oscar Ödülleri sahiplerini buldu-haberi için tıklayın

Oscar ödülü alan Nomadland in yönetmeni Zhao, ülkesi Çin de sansürlendi #4