Gelidonya Feneri, turistlerin ilgisini çekiyor

Gelidonya Feneri, turistlerin ilgisini çekiyor

Antalya'nın Kumluca ilçesinde yer alan ve 1936'dan beri denizcilere ışık tutan Akdeniz'in kılavuz fenerlerinden Gelidonya, bölgeye gelen turistlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor.

Taşlık Burnu'nda tarihi Likya Yolu'nda bulunan Gelidonya Feneri, Türkiye kıyılarının en yüksek fenerlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Gelidonya veya resmi adıyla Taşlıkburnu Feneri, denizden yaklaşık 227 metre yükseklikte ve 3 kilometre içeride bulunuyor.

DENİZ YOLU YA DA PATİKADAN 2 KİLOMETRE

Beydağları Sahil Milli Parkı içerisinde sivri kayalıklar üzerinde inşa edilen fenere ulaşım deniz yoluyla ya da patika yoldan iki kilometre yürüyüşle sağlanıyor.

Gelidonya Feneri, turistlerin ilgisini çekiyor - Video

ORMAN VE DENİZ ARASINDA

Akdeniz'in çam, kekik ve adaçayı kokulu ormanıyla masmavi suları arasında kalan Gelidonya Feneri, manzarasıyla da dikkati çekiyor. Fenere ulaşmak için patika yoldan ilerleyen turistler, sonbaharın renkleri arasında, doğanın içinde yürüme fırsatı buluyor.

Gelidonya Feneri, turistlerin ilgisini çekiyor #1

TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI OLDU

Rusya, Ukrayna, Almanya başta olmak üzere farklı ülkelerden gelen turistler, fenerin bulunduğu bölgeye çıkarak doyumsuz manzarayı seyrediyor. Tur kafilelerinin de geldiği bölgeye, kamp faaliyetlerinde bulunan dağcılar da ilgi gösteriyor.

Rusya'dan gelen Viktorina Galine, eşi ve iki çocuğuyla Antalya'ya tatile geldiğini, doğayı ve tarihi mekanları sevdiğini söyledi.

Gelidonya Feneri'ni sosyal medyada gördüğünü belirten Galine, "Arkadaşlarımızla kafile halinde geldik. Harika bir yer. Doğası çok güzel." dedi.

Gelidonya Feneri, turistlerin ilgisini çekiyor #2

İLGİ YOĞUN OLUNCA ÇADIR KAMPLARI KURULDU

Mavikent Mahalle Muhtarı Adem Karataç da Gelidonya Feneri'ne ilginin her geçen gün arttığını, yoğun ziyaretçiyle karşılaştıklarını ifade etti.

Fenerin içinde sarnıçların bulunduğunu vurgulayan Karataç, çok eskiden yağmur suyunun sarnıçlarda biriktirilerek içildiğini belirtti.

Ziyaretçilerin doğada güzel zaman geçirdiğini aktaran Karataç, şunları kaydetti:

"Yazın yoğundu, kışın da yoğun oluyor. Fener, her mevsim yoğun ziyaretçi alıyor. İlk yağmurla çimler, laleler çıkıyor. Sonbaharda farklı renge bürünüyor. Gelidonya Feneri'nin popülerliği arttı, artık meşhur oldu. Ziyaret eden sosyal medyadan paylaşıyor, gören geliyor. Turistler yoğun ilgi gösteriyor ama Türkiye'nin her bölgesinden de öğrenciler geliyor. Bölgede bazı diziler de çekiliyor. İlgi yoğun olunca o bölgede çadır kamp alanları oluştu. Turizme de önemli katkı sağlıyor."

Gelidonya Feneri, turistlerin ilgisini çekiyor #3

GELİDONYA FENERİNİN TARİHÇESİ

1934'te yapımına başlanan ve 1936'da faaliyete geçen Fener, Türkiye kıyılarında en yükseğe konumlanmış deniz feneri olarak biliniyor. İlk yapıldığında gaz yağıyla çalışan fener, günümüzde güneş enerjisi sistemiyle çalışıyor. Fener, Gelidonya Burnu, Taşlık Burnu ve Kırlangıç Burnu gibi geniş bir alana hizmet veriyor.
Gelidonya Feneri'nin önünde bulunan beş adalar, dünya denizcilik tarihinin en önemli batıklarından kabul edilen bir ticaret gemisi batığına da ev sahipliği yapıyor.

Gelidonya Feneri, turistlerin ilgisini çekiyor #4

İlginizi Çekebilir
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
954 YORUM
Medya
Yatırımlarınız için Al-Sat yöntemi.
ADVERTORIAL
Coin Bültenleri
Fatih'te pitbulllu saldırganlara ateş edip bir kişiyi öldüren polis tutuklandı
Fatih'te pitbulllu saldırganlara ateş edip bir kişiyi öldüren polis tutuklandı
2045 YORUM
3. Sayfa
Dünya Kupası'nda çeyrek final eşleşmeleri belli oldu
Dünya Kupası'nda çeyrek final eşleşmeleri belli oldu
111 YORUM
Dünya Kupası
Fatih’te üzerine pitbull cinsi köpek salınan polis ateş etti: 1 ölü
Fatih’te üzerine pitbull cinsi köpek salınan polis ateş etti: 1 ölü
1921 YORUM
3. Sayfa