Erzurum'da karnavas bezi coğrafi işaret alacak

Erzurum'da karnavas bezi coğrafi işaret alacak

Erzurum'un Olur ilçesinde, geçmişte kadınların örtünmek amacıyla kullandığı, şimdilerde ise yaşamın birçok alanında yer alan karnavas bezinin coğrafi işaret alması için çalışma başlatıldı.

Erzurum'un Olur ilçesinde, kimyasal madde kullanılmadan üretilen karnavas bezi, hem coğrafi işaret çalışması hem de açılan kursla gelecek kuşaklara aktarılıyor.

Tarih, sanat ve kültürel birikimiyle Türkiye'nin öne çıkan kentleri arasında yer alan Erzurum, el sanatları zenginliğiyle dikkati çekiyor.

ASIRLARDIR DOKUMA TEZGAHLARINDA

Olur ilçesinde asırlardır dokuma tezgahlarında çok ince iplerle dokunan karnavas, geçmişte sadece kadınlarca örtünme amacıyla kullanılırken şimdi ise yaşamın birçok alanında yer alıyor.

Şal, perde, mutfak takımı, kanepe takımı, nevresim, kırlentler, masa örtüsü, seccade, kol çantası, heybe, minder gibi ürünlerde kullanılan karnavas bezi, Olur Halk Eğitim Merkezinde kadın kursiyerlerce dokunarak gelecek kuşaklara aktarılıyor.

Erzurum da karnavas bezi coğrafi işaret alacak #1

KIZLAR, YAPMASINI BİLMEDEN GELİN OLAMIYOR

Kızların yapımını bilmeden gelin olamadığı ilçede karnavas bezinin coğrafi işaretinin alınması için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunuldu.

"KARNAVAS BEZİNE SAHİP ÇIKMAK İSTİYORUZ"

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, Olur ilçesinde karnavas bezi üretim atölyesinin, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Genel Sekreterliği, Olur Kaymakamlığı ve Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünün destekleriyle ortaya çıktığını söyledi.

İlçenin hem gastronomi hem de kültürel değerleriyle öne çıktığını ifade eden Almaz, karnavas bezinin de yaşatılması için yoğun gayret gösterildiğini belirtti.

İlçe Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurstaki kadın kursiyerlerin bu bezi dokuyarak Türkiye'nin çeşitli yerlerine pazarladığın aktaran Almaz, "Karnavas bezini öne çıkarmak istiyoruz. Bir taraftan da bu bezin coğrafi işaretinin alınması için Türk Patent ve Marka Kurumuna müracaatta bulunduk." dedi.

Erzurum da karnavas bezi coğrafi işaret alacak #2

Bezin dokumasında ve ipliğindeki farklılığa dikkati çeken Almaz, şöyle devam etti:

"Bezin ince ve şeffaf bir dokuma şekli var. Çok hijyenik, tamamen doğal. Hiçbir kimyasal madde katılmaksızın elde edilen ürünlerden dokunur. Çok ince ve güzel bir dokuma şekli var. Ehramdan biraz daha incedir. Erzurum'da ehram coğrafi işareti alınmış bir üründür. Ehram sadece örtünme alanında kullanılır. Ancak bu karnavas bezimiz evdeki her türlü tekstil ürününde, havludan peçeteye kadar kullanılabilir. Çünkü yumuşak ve doğal bir üründür."

"KARNAVAS YAPMAYIN BİLMEYEN KIZ GELİN GİDEMEZDİ"

Kursiyerlerden 67 yaşındaki Sündüz Pala ise 12 yaşından beri karnavas yaptığını anlattı.

Bu el sanatını annesinden öğrendiğini aktaran Pala, "Belgem yok çünkü belgemi annem verdi. Halen bu işi yapmaya devam ediyorum. Eskiden karnavas yapılmadan gelinlere çeyiz gitmezdi. Karnavas yapamayan kızlar da gelin gitmezdi. Başörtüsüne işlenirdi. Örtülmeden de komşuya gidilmezdi. Şimdi her çeşidini yapabiliyoruz." dedi.

İlginizi Çekebilir
Çin'de sağlık görevlileri, kadına sokak ortasında anal test yaptı
Çin'de sağlık görevlileri, kadına sokak ortasında anal test yaptı
445 YORUM
Dünya
Seda Bakan'dan mevlit açıklaması
Seda Bakan'dan mevlit açıklaması
196 YORUM
Magazin
İzmir Valiliği'nden Göztepe - Altay maçı açıklaması
İzmir Valiliği'nden Göztepe - Altay maçı açıklaması
312 YORUM
Futbol
Eskişehir'de bozulan sumatiğe insan eli çözümü şaşırttı
Eskişehir'de bozulan sumatiğe insan eli çözümü şaşırttı
603 YORUM
Medya
Ünlü iş adamının kripto projesi getiri garantili!
ADVERTORIAL
BTCPrime