TFF, sarı kart cezası kuralında değişikliğe gidiyor

TFF, sarı kart cezası kuralında değişikliğe gidiyor

TFF, MHK ve Kulüpler Birliği'nin dün Riva'da yaptığı toplantıda alınan karara göre, gelecek sezondan itibaren Türkiye Kupası'nda ve ligde görülen kartlar birbirini bağlamayacak.

TFF, sarı kart cezası kuralında değişikliğe gidiyor

Kulüpler Birliği Vakfı'nın aylık düzenlenen toplantısı, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) daveti üzerine Riva'da bulunan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Merkezi'nde yapıldı.

MHK yöneticileri ve kulüp başkanlarının da yer aldığı toplantıda Türk futbolunun sorunları masaya yatırılarak, neler yapılması gerektiği üzerine çözümler üretilmeye çalışıldı. 

TFF, sarı kart cezası kuralında değişikliğe gidiyor #1

"TARTIŞMA MURİÇ'LE BAŞLAMIŞTI"

Fenerbahçe'den Vedat Muriç'in ligde oynanan Gaziantep FK maçında ikinci sarıdan kırmızı kart görüp, cezasını kupada çekmesi ve ardından PFDK'ye sevk edilmesi ile başlayan "bilinçli sarı kart görme" tartışmaları için bir çözüm önerisi sunuldu.

Kulüp başkanları, bu durumun oluşturabileceği karışıklıklar ve tartışmaların önüne geçilmesi için TFF Başkanı Nihat Özdemir'den kuralın değişmesi için talepte bulundu.

TFF, sarı kart cezası kuralında değişikliğe gidiyor #2

KURAL DEĞİŞİYOR

Farklı görüşlerin de sunulduğu toplantıda, kart kuralının değişmesine karar verildi. 

Önümüzdeki sezondan itibaren uygulanmaya konulacak yeni kurala göre, artık lig maçlarında görülen kartlar sadece ligi kapsayacak.

Kupa maçında görülen kartlar ise; şu an uygulamada olduğu gibi sadece kırmızı kart görülmesi halinde ligi bağlayacak.

Yani ligde çift sarıdan kırmızı kart gören futbolcular, artık kupa maçında cezalı duruma düşmeyecek.