Fatih Terim: TFF ve tüm kurumlar bağımsızlaşmalı

Fatih Terim: TFF ve tüm kurumlar bağımsızlaşmalı

Fatih Terim, "Hakemlerin talimatla iş yaptığını düşünüyorum" dedi. 67 yaşındaki teknik adam ayrıca, "Başkan olma düşüncem yok" diyerek tartışmalara son noktayı koydu.

Fatih Terim: TFF ve tüm kurumlar bağımsızlaşmalı

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, hakemleri sık sık eleştirmelerinin sebeplerini anlattı.

"HAKEM SİSTEMİNE GÜVENMİYORUZ"

MHK ve hakemlerin sistemine güvenmediklerini söyleyen tecrübeli teknik adam, "Bir hakem kolay yetişmiyor, bir hakemin pişmesi ciddi bir zaman alıyor. Bu kadar zor yetişen meslek sahibini bizler parçalıyoruz. Neden? Çünkü ne kişiye, ne de içinde bulunduğu sisteme güveniyoruz. Performans değerlendirmesinin subjektif olduğunu, yanlı kararlar alabileceğini veya ispatlanamasa da talimatla iş yaptığını düşünüyoruz. Bunu düşündüren ise, hakemlerin şahsı özelinde değil hiçbir zaman. Sadece içinde bulundukları sistemden dolayı." dedi.

Fatih Terim: TFF ve tüm kurumlar bağımsızlaşmalı #1

"TFF BAĞIMSIZLAŞMALI"

TFF'nin tüm kurumlarının bağımsızlaşması gerektiğini belirten deneyimli hoca, "TFF'nin hakem kurulu, disiplin ve tahkim kurullarının bağımsızlaşması ve TFF Yönetimi'nden ayrı, kulüpler tarafından oylanacak bir seçimle belirlenmesi gerektiğine inanıyorum. Bu düşüncelerim yeni değil, Türkiye Futbol Direktörü'yken de bahsettiğim ve projelendirdiğim ancak uygulamada tahmin edilebilir engeller yaşanan bir durum bu. Kabul ediyorum, bu değişimi anlamak ve uygulamak da kolay değil ancak Türk futbolunun yakın gelecekte bu sistem değişikliğine gitmesi, bence TFF'nin itibarı ve ülke futbol markası adına önemlidir." ifadelerini kullandı.

Fatih Terim: TFF ve tüm kurumlar bağımsızlaşmalı #2

"BAŞKAN OLMA DÜŞÜNCEM YOK"

Son dönemlerde kendisiyle ilgili çıkan 'başkan olacak' iddialarına da değinen Terim, "Muhakkak ki altyapı, öz kaynak bunlar çok önemli ama altyapıdan önce üst yapılara bakmamız gerekiyor. Büyük resme şöyle baktığımızda, kulüplerin kapısına kilit vurulması gerektiği çok açık. Galatasaray'ın durumu kabul edilebilir değil. Bu kulübün Divan üyesi olarak, üzülerek bunu söylüyorum. Başkan olma düşüncem yok. Hangi yönetim daha iyi kredi alır, hangisinin yerel ve ulusal yönetimlerle arası iyidir, hangisi kasa kolaylığı yapar, bu aşamalar geride kaldı. Çevrilebilir bir borçtan bahsetmiyoruz, kredi faizleri bile ödenebilir değil. Kimse de çıkış planım var diyemiyor. Her sene şampiyon olsanız, Şampiyonlar Ligi'nde kupa kaldırsanız bile borçları çevirmek zor. Deniz bitti." şeklinde konuştu.

Fatih Terim: TFF ve tüm kurumlar bağımsızlaşmalı #3

"OZAK KABAK'TAN GELEN PARA ALTYAPIYA HARCANMADI"

"Altyapıdan futbolcu çıkaralım" isteğine de cevap veren 67 yaşındaki teknik adam, "Çok duyuyorum, Ozan gibi 2-3 genç çıksa altyapıdan kulüp kurtulur. Ben istemez miyim? Ozan Kabak'ın satışı sonrasında 11 milyon euronun yüzde kaçı altyapıya ayrılmıştır? Sıfır. Çünkü o anda yeni oyuncu alınması gerekir, ya da maaş ödenmesi gerekir, yahut da borç ödenir." dedi.

Fatih Terim: TFF ve tüm kurumlar bağımsızlaşmalı #4

Terim'in diğer gündem konuları ise şöyle:

"Ozan Kabak'ı yetiştiren antrenörüm 2500 ile 4500 lira arası maaş alıyor. Türkiye'nin en büyük spor kulübünde çalışıyor ve Ozan'lar yetiştiriyor. Bir de Anadolu'yu düşünürsek, varın halimizi siz düşünün.

Dünyanın hiçbir tarafında ‘hem genç oyuncu oynat, hem de her sene şampiyon ol’ beklentisi, belki anlaşılabilir, ama uygulanabilir değil. Kulüplerin geleceği olarak görünen altyapılarda durum bu. Şimdi siz yanıt verin. Yeni Ozan’lar çıkar mı?

B Ligi için kulüplere katılım isteğe bağlı diye yazı gönderildi. Statüyü hiç anlatmayayım, evlere şenlik zaten. Herhalde yapılmayacak ki ses seda yok. U17 takımlarının oynanmayacağı açıklandı. Türk futbolunun gelecek 10 yılı büyük bir tehdit altında. Bu oyuncular 7 aydır antrenman yapmıyor. Yerli teşvik sistemi niye işlemedi, yabancı sayısı ne olacak diye soranlara, ne doğru ve istikrarlı ki bu olsun diyorum. Yabancı kuralını ben, futbol direktörü olduğum dönemde yaptım."

Fatih Terim: TFF ve tüm kurumlar bağımsızlaşmalı #5