Cenk Tosun: Şenol Hoca'nın bendeki yeri ayrı

Cenk Tosun: Şenol Hoca'nın bendeki yeri ayrı

İngiltere'de Everton forması giyen Cenk Tosun, kariyerinde babası Şenol Tosun ve deneyimli teknik adam Şenol Güneş'in büyük payı olduğunu söyledi.

Cenk Tosun: Şenol Hoca'nın bendeki yeri ayrı

Milli futbolcu Cenk Tosun, UEFA'ya verdiği röportajda kariyerine dair önemli açıklamalar yaptı.

Geldiği noktada iki insanın büyük katkısı olduğunu dile getiren Cenk, "Hayatımda iki Şenol'un çok büyük yeri ve önemi var. Birisi babam, diğeri de Şenol Hoca" ifadelerini kullandı.

Cenk Tosun: Şenol Hoca nın bendeki yeri ayrı #1

"EURO 2020'YE KATILMAK İSTİYORUZ"

Milli takımda çok iyi bir atmosfer yakaladıklarını anlatan Cenk, "Şu an gruptaki durumumuz da oldukça iyi ama geri kalan maçlarımızı kazanmazsak bunun hiçbir önemi kalmaz. O yüzden kalan maçlarımızda çok iyi mücadele ederek iyi sonuçlar almak istiyoruz. Avrupa Şampiyonası çok önemli bir turnuva. Ben 'EURO 2016 sırasında futbolcu olduğumu anladım.' desem yanlış olmaz. Böylesine önemli bir turnuvanın, böylesine büyük bir organizasyonun bir parçası olduğumu idrak edince futbolcu olduğumu hissettim diyebilirim. Bu hissiyatı tekrar tecrübe etmek istiyorum. Bu turnuvada daha fazla maç oynamak istiyorum. Bu maçlarda goller atmak ve bu sayede takımımın daha üst turlara ilerlemesine katkıda bulunmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

EURO 2020'de yer almak istediklerini belirten Cenk, "Avrupa'nın bütün büyük takımları orada olacak, biz de bayrağımızın bu takımların yanında dalgalanmasını istiyoruz. O yüzden orada olmak bizim için çok şey ifade ediyor. Çok güzel bir ülkemiz var; ülkemi çok seviyorum. Zaman zaman zor dönemlerden de geçebiliyoruz; dolayısıyla böylesi bir turnuvaya katılmak ülkedeki havayı da değiştirebilir." değerlendirmesinde bulundu.

"OKAN BURUK ARADI, MİLLİ TAKIMA ALINDIM"

EURO 2020 Elemeleri H Grubu'nda İzlanda ile oynayacakları maçın önemine dikkati çeken Cenk Tosun, şunları kaydetti: "İzlanda karşısında son yıllarda yaptığımız hataları tekrarlamayacağız. Son yıllarda İzlanda'yla birçok defa karşılaştık ve çoğunlukla kaybettik. Selçuk (İnan) kardeşimin serbest vuruştan bulduğu golle 1-0 kazandığımız ve Avrupa Şampiyonası'na gitmeye hak kazandığımız bir maçımız da var. İzlanda karşısında, kendi sahamızda, taraftarlarımızın önünde üç puanı alan biz olmak istiyoruz. Kazanmak ve Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkını elde etmek istiyoruz."

Cenk Tosun, A Milli Futbol Takımı'na seçilme sürecini de şöyle anlattı: "Almanya Milli Takımı için oynamaya başladım. 15, 16, 17, 18, 19, 20 ve 21 yaşlarım boyunca oynadım. Bazı yaş gruplarında takım kaptanlığı dahi yaptım. Bir Türk olarak, bu elbette benim için çok kolay bir şey değildi. Gaziantepspor'a transfer olduğum yıl çok iyi bir sezon geçirdim ve sadece yarım sezonun ardından Okan Buruk aradı, o dönem yardımcı antrenördü. Beni aradı ve 'Guus Hiddink seni görmek istiyor' dedi. Ardından bir araya geldik. Bu, çocukluğumdan bu yana hayalimdi. Buna nasıl hayır diyebilirdim ki? Biz zaten milliyetçi bir aileyiz. Bayrağımızı ve ülkemizi çok seviyoruz. Bir saniye bile tereddüt etmeden, 'evet' dedim."

Cenk Tosun: Şenol Hoca nın bendeki yeri ayrı #2