Fransız futbolcular Griezmann ve Dembele’nin ırkçılık skandalı

Fransız futbolcular Griezmann ve Dembele’nin ırkçılık skandalı

Fransa Milli Takımı'ndan Antoine Griezmann ve Ousmane Dembele'nin 2019 yılında kaldıkları bir oteldeki Asyalı görevlilerle alay ettiği anların görüntüleri ortaya çıktı.

Fransız futbolcular Griezmann ve Dembele’nin ırkçılık skandalı

Fransa Milli Takımı oyuncusu Antoine Griezmann ve Ousmane Dembele’nin 2019 yılında kaldıkları otel odasında Asyalı çalışanlarla alay ettiği ortaya çıktı.

"BÜTÜN BU ÇİRKİN YÜZLER, SEN OYNAYABİLESİN DİYE"

Dembele’nin çektiği videoda, kaldıkları odadaki televizyona futbol oyunu kurmaya çalışan Asyalı otel çalışanları ile önce alay ettiği, daha sonra çalışanlara yönelik ırkçı sözler kullandığı görülüyor. Videoda Dembele’nin Griezmann’a, "Bütün bu çirkin yüzler, sen oyun oynayabilesin diye" dediği duyuluyor.

Fransız futbolcular Griezmann ve Dembele’nin ırkçılık skandalı-Video

"BU NASIL GERİ KALMIŞ BİR DİL"

Dembele daha sonra kamerayı Asyalı otel görevlilerinin yüzlerine yakınlaştırıp dilleriyle de alay ediyor. “Bu nasıl bir geri kalmış dildir?” diyen Dembele, “Ülkenizde teknolojik olarak gelişmiş misiniz, değil misiniz?” ifadelerini kullanıyor. Otel görevlilerinin ise Fransızca konuşmalarını anlamadığı görülüyor.

Fransız futbolcular Griezmann ve Dembele’nin ırkçılık skandalı #1

O ANLARA TEPKİ YAĞDI

Barcelona takımında forma giyen iki futbolcunun ortaya çıkan yeni görüntüleri sosyal medyada hızla yayılarak ülke gündemine oturdu. Sosyal medya platformu Twitter’da "#StopAsianHate" şeklinde etiket açılırken, iki futbolcunun da Milli Takımda forma giymemesi gerektiği yönünde yorumlar yapıldı.

Fransız futbolcular Griezmann ve Dembele’nin ırkçılık skandalı #2

GRİEZMANN İÇİN İLK DEĞİL

2017'de kendisini siyaha boyayıp basketbol forması giydiği bir fotoğrafını sosyal medyada paylaşan Atletico Madridli ünlü futbolcu Antoine Griezmann, gelen ‘ırkçılık’ tepkileri üzerine özür dilemişti.

Fransız futbolcular Griezmann ve Dembele’nin ırkçılık skandalı #3

Fransız futbolcular Griezmann ve Dembele’nin ırkçılık skandalı #4