Bakan Kasapoğlu: Yakaladığımız başarılar planlı bir çalışmanın sonucu

Bakan Kasapoğlu: Yakaladığımız başarılar planlı bir çalışmanın sonucu

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sporda peş peşe gelen başarılarla ilgili, "Hedefimiz her alanda olduğu gibi sporda da sürdürülebilir başarıyı yakalamak." dedi.

Bakan Kasapoğlu: Yakaladığımız başarılar planlı bir çalışmanın sonucu

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ülkemizin sporun birçok dalında yakaladığı başarıları değerlendirdi.

Bakan Kasapoğlu, milletimizin iftiharı olan, göğsümüzü kabartan başarılara imza atan, şanlı bayrağımızı en yukarı çektiren gençlerimizin, son dönemde sporun her alanında destan yazdıklarını dile getirirken, "Sportif alanda son dönemde yakaladığımız bu başarılar bizim için planlı bir çalışmanın sonucudur" diye konuştu.

Kasapoğlu, hedeflerinin her alanda olduğu gibi sporda da sürdürülebilir başarıyı yakalamak olduğunu vurguladı.

Bakan Kasapoğlu: Yakaladığımız başarılar planlı bir çalışmanın sonucu #1

"Bir ülke gelişiyorsa bunun itici gücü gençlerdir"

Bakan Kasapoğlu, sportif alanda son dönemde ardı ardı gelen başarılara ilişkin bir değerlendirmede bulundu. "Bir ülke gelişiyorsa, sporda, teknolojide, sanatta, bilimde, sanayide, yani hayatın her alanında ilerleme kaydediyorsa bunun itici gücü mutlaka gençlerdir." diyen Bakan Kasapoğlu, şöyle konuştu:

‘’Milletimizin iftiharı olan, göğsümüzü kabartan başarılara imza atan, şanlı bayrağımızı en yukarı çektiren gençlerimiz, son dönemde sporun her alanında destan yazdılar. İşte Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda; 5 altın, 2 bronz olmak üzere 7 madalya kazanarak tarih yazan milli boksörlerimiz takım halinde de dünya şampiyonu oldu.

Yine Avrupa Şampiyonasında şampiyonayı 9 altın, 5 gümüş ve 5 bronz olmak üzere toplam 19 madalya ile tamamlayarak büyük bir başarıya ulaşan hem Taekwondo hem de Para Taekwondo Milli Takımlarımız. Gençler Avrupa Şampiyonası’nda İtalya’dan iki altınla Avrupa Şampiyonu olarak dönen kürekçilerimiz. Etimesgut Belediyespor’un Ampute Futbol Şampiyonlar Ligi'nde Wisla Krakow’u mağlup ederek şampiyonluk kupasını ülkemize getirmesi.

Bakan Kasapoğlu: Yakaladığımız başarılar planlı bir çalışmanın sonucu #2

"Bütün bu başarılar ülkemizin ne kadar doğru bir yolda olduğunu gösteriyor"

Anadolu Efes’in finalde Real Madrid’i yenerek ikinci kez Euroleague şampiyonu olması. Vakıfbank Kadın Voleybol takımımızın 2022 CEV Şampiyonlar Ligi Süper Final maçında İtalyan ekibini mağlup ederek 5. kez Avrupa şampiyonu olması. 22 Yaş Altı Erkek Voleybol Milli Takımı ve 21 Yaş Altı Kadın Voleybol Milli Takımı’nın, grup aşamasını namağlup tamamlayarak, Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne katılma hakkı elde etmesi. Dünya’nın en büyük Okul Sporları Şampiyonası olan Gymnasiade’da sporcularımızın, 25 altın, 25 gümüş ve 42 bronz olmak üzere toplamda 92 madalya ile tamamlayarak tarihi bir başarıya imza atmaları… Bütün bu başarılar ülkemizin sportif açıdan ne denli doğru bir yolda olduğunu gösteriyor ve gelecek için bizleri umutlandırıyor.’’

Bu son dönem yaşanan başarıların tüm dünyaya Türk sporcusunun, Türk gencinin gücünü, ahlaklı ve centilmen tavrını bir kez daha gösterdiğini ifade eden Bakan Kasapoğlu, "Biz, bu gençlerimizle iftihar ediyoruz." dedi.

Bakan Kasapoğlu: Yakaladığımız başarılar planlı bir çalışmanın sonucu #3

"Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın liderliğinde gayretle çalışıyoruz"

Bakan Kasapoğlu, elde edilen bu başarıların dünden bugüne olan başarılar olmadığını belirterek, "Türkiye, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, sporcu ve sporsever kişiliğiyle son 20 senede ‘Tesis Devrimi’ne imza attı.

Bugün ülkemizde nereye gitseniz basketboldan, futbola, tenise, yüzmeye, okçuluğa, cimnastiğe, kış sporlarına kadar birçok branşta yüz akı tesislerimizi görürsünüz. Sadece spor kompleksleri değil, mahallelere inşa ettiğimiz butik spor olanaklarımızla sporun tabana yayılması konusunda 7/24 azimle, gayretle çalışmalarımıza devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Kasapoğlu: Yakaladığımız başarılar planlı bir çalışmanın sonucu #4

"Hedefimiz sürdürülebilir başarıyı yakalamak"

Bakan Kasapoğlu, tüm branşlarda lisanslı sporcu sayısının 12 milyona yaklaştığına ve bu sayının Avrupa’daki 45 ülkenin nüfusundan fazla olduğuna dikkat çekerek,  "Bakanlığıyla, federasyonlarıyla, tesisleriyle, antrenörleriyle, sporcu aileleriyle müthiş bir potansiyelden bahsediyoruz. Hamdolsun sporda sadece bugünün değil, yarınların hikayelerini yazacak alt yapıyı oluşturmak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bizlere nasip oldu. Biz sporu tabana yaydıkça yetenek havuzumuz genişleyecek, o yetenekleri bir üst seviyeye taşıyacak tesislerimiz ve planlamamız sayesinde orta ve uzun dönemde de bu başarıların süreceğine olan inancım tam. Hedefimiz her alanda olduğu gibi sporda da sürdürülebilir başarıyı yakalamak" ifadelerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu, bu son başarıları değerlendirirken yürüttükleri kadın odaklı spor politikasının sonuç veriyor olmasınının da gözardı edilmemesi gerektiğini belirterek, "Bu başarılar, bizim hep savunduğumuz kadın temelli spor politikasının ne kadar önemli olduğunun ispatıdır. Sporcularımıza desteğimiz bütün hızıyla devam edecek, fakat bilhassa Anadolu’nun her bir köşesinde kız çocuklarını spora yönlendirmek konusunda üstün bir çaba sarf etmekten vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Bakan Kasapoğlu, sportif alanda son dönemde yakalanan başarıların, kendileri için planlı bir çalışmanın sonucu olduğunu da vurduladı.

Bakan Kasapoğlu: Yakaladığımız başarılar planlı bir çalışmanın sonucu #5

Tokyo Olimpiyatlarında rekor kırıldı

Ülkemiz Tokyo Olimpiyatları'nda üstün bir başarı göstermişti. Türk sporcular, 13 madalya toplayarak ülke rekorunu kırdı. Üstelik 2 de şampiyonluk kazanıldı. Okçulukta kürsünün zirvesine Mete Gazoz çıktı.

Kadın boksunda Busenaz Sürmeneli Türkiye’nin ilk olimpiyat şampiyonluğunu kazandı. Bir diğer boksör Buse Naz Çakıroğlu ile milli karateci Eray Şamdan oyunları gümüş madalya ile tamamladı. Türkiye'nin 9 bronz madalyası ise taekwondo, boks, güreş, karate ve cimnastikte geldi. Paralimpik Oyunlarında milli sporcular 2’si altın 15 madalya topladı. Abdullah Öztürk ve goalbolde kadın milli takımı şampiyon oldu.

Bakan Kasapoğlu: Yakaladığımız başarılar planlı bir çalışmanın sonucu #6

Anadolu Efes üst üste ikinci kez Avrupa'nın en büyüğü oldu

Anadolu Efes, basketbolda Avrupa'nın en prestijli organizasyonu Euroleague'de geçtiğimiz sezon şampiyon olmuştu.

Temsilcimiz bu sezon da finalde Real Madrid'i 58-57 mağlup ederek kupayı ikinci kez müzesine götürdü.

Bakan Kasapoğlu: Yakaladığımız başarılar planlı bir çalışmanın sonucu #7

Boksta tarih yazdık

Kadın milli boksörler, geride kalan haftada yumruklarıyla dünya şampiyonluklarına uzandı.

İstanbul'da düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda milli sporcular 5 altın, 2 bronz madalyayla tarihe geçti. Bu madalyalarla Kadın Milli Boks Takımı, dünya şampiyonu oldu.

Ayşe Çağırır, Buse Naz Çakıroğlu, Busenaz Sürmeneli, Hatice Akbaş ve Şennur Demir altın, Sema Çalışkan ve Elif Güneri ise bronz madalya alarak Türkiye'yi dünya arenasında başarıyla temsil etti.

Bakan Kasapoğlu: Yakaladığımız başarılar planlı bir çalışmanın sonucu #8

Milli tekvandocular Avrupa şampiyonu

Türkiye, İngiltere'de düzenlenen Avrupa Tekvando ve Para Tekvando Şampiyonası'nda Avrupa şampiyonu oldu.

Milli tekvandocular Manchester kentindeki organizasyonda 5 altın, 2 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 11 madalyayla, milli para tekvandocular ise 4 altın, 3 gümüş ve 1 bronz olmak üzere toplam 8 madalya takım halinde Avrupa'nın zirvesine çıktı.

Şampiyonada Merve Dinçel, Zeliha Ağrıs, Hatice Kübra İlgün, Hakan Reçber, Emre Kutalmış Ateşli altın, Emine Gögebakan ve Görkem Polat gümüş, Nafia Kuş, Deniz Dağdelen, Muhammed Emin Yıldız ve Enbiya Taha Biçer bronz madalya alan milli tekvandocular olarak kürsüde yer aldı.

Para tekvandoda ise Nurcihan Ekinci, Gamze Gürdal, Alican Özcan, Mahmut Bozteke altın, Meryem Betül Çavdar, Seçil Er ve Mehmet Sami Saraç gümüş, Oktay Atalay ise bronz madalya alarak Türkiye'yi sevindirdi.

Bakan Kasapoğlu: Yakaladığımız başarılar planlı bir çalışmanın sonucu #9

 

VakıfBank bir kez daha Şampiyonlar Ligi şampiyonu

VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, CEV Şampiyonlar Ligi'nde bir kez daha tarihe geçti.

Slovenya'nın başkenti Ljubljana'da düzenlenen CEV Şampiyonlar Ligi Süper Finali'nde İtalya'nın Imoco Volley ekibini 3-1 yenen sarı-siyahlı takım, bu branşta Avrupa'nın kulüpler düzeyindeki en büyük kupasını 5. kez müzesine götürme başarısı gösterdi.

VakıfBank, 2011, 2013, 2017 ve 2018'in ardından 2022 yılında da zirveye ulaşırken, Türk takımları da bu organizasyonda son 11 sezonun 7'sinde şampiyonluk kupasını kazandı.

Bakan Kasapoğlu: Yakaladığımız başarılar planlı bir çalışmanın sonucu #10