Mevsimlik tarım işçilerinin çadırları kitaplıkla buluşuyor

Mevsimlik tarım işçilerinin çadırları kitaplıkla buluşuyor

Kitap ve Çocuk Derneği Başkanı Ahmet Yerlikaya, Adana'da mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı çadırlara çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için kitaplık kuruyor.

Mevsimlik tarım işçilerinin çadırları kitaplıkla buluşuyor

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde yaşayan ve fabrikada işçi olarak çalışan 34 yaşındaki Yerlikaya, 5 yıl önce fuardan aldığı kitapları köyündeki çocuklara dağıtmaya başladı.

Faaliyetlerini sosyal medyadan paylaşınca kendisine bağışçılar tarafından kitaplar gönderilen Yerlikaya, bunları önce köyünde, daha sonra çevre il ve ilçelerdeki köylerde, yaylalarda ve tarım işçilerinin kaldığı alanlarda dağıttı.

Yerlikaya, bu faaliyetleri sırasında mevsimlik tarım işçilerinin çadırlarında kitaplık oluşturmaya karar verdi. Çadırlarda kitaplık olması halinde çocukların daha fazla okumaya ilgi duyacağını düşünen Yerlikaya, hayırseverlerin de desteğiyle yeni bir proje başlattı.

Mevsimlik tarım işçilerinin çadırları kitaplıkla buluşuyor ViDEO

Mevsimlik tarım işçilerinin çadırları kitaplıkla buluşuyor #1

KİTAPLIK YAPTIRDI

Yerlikaya, kitap dağıtımını sürdürürken bir yandan da kitaplık yaptırıp bunları mevsimlik tarım işçilerinin çadırlarına ulaştırıyor. Yaklaşık 90 santimetre boyundaki kitaplıkları götürdüğü çadırlara kuran Yerlikaya, çocukların kitap ve kitaplıkla tanışmasını sağlıyor, okuma alışkanlıklarının gelişmesini katkı sunuyor.

Mevsimlik tarım işçilerinin çadırları kitaplıkla buluşuyor #2

"ÇOCUKLARI OKUMAYA TEŞVİK EDİYORUZ"

Çocukların günlük hayatlarında kitapla ilişkili olmaları için kitaplıkların önemine değinen Yerlikaya, "Çocukları okumaya teşvik etsin diye yaşam yerlerine kitaplık kurma projesi başlattık. Çocukların yanlarında bir kitaplık olursa onlarda daha çok okuma isteği oluşacak. Buralara ayda bir de olsa uğrayıp kitaplıklara yeni kitaplar ekleyeceğiz, istedikleri kitapları getireceğiz. Amacımız dezavantajlı çocuklara faydalı olabilmek." dedi.

Mevsimlik tarım işçilerinin çadırları kitaplıkla buluşuyor #3

"ÇOK MUTLUYUM"

Ailesiyle yaşadığı çadıra kitap ve kitaplık getirilen 7. sınıf öğrencisi Fatma Özer, okumayı sevdiğini belirterek, "Şimdi kitaplığım oldu. Mutluyum, akşamları okurum. Çok teşekkür ederim." şeklinde konuştu.

Çadırda kalan 10 yaşındaki Nehir Özer de annesinin tarlaya çalışmaya gittiğini, o sırada kendisinin kardeşine baktığını ifade etti.

Mevsimlik tarım işçilerinin çadırları kitaplıkla buluşuyor #4

"BURADA HİÇ KİTAP OKUMADIK"

Annesi işten gelince ona yardım ettiğini anlatan Özer, "Burada hiç kitap okumadık. Getirdiğiniz için artık okuyacağız. Hem kardeşlerimize bakacağız, hem okuyacağız. Kitap getirildiği için teşekkür ederiz." dedi.

Mevsimlik tarım işçilerinin çadırları kitaplıkla buluşuyor #5

"KİTAP OKUMAYI SEVİYORUM"

Melike Akgünlü (9) de bugüne kadar hiç kitaplığı olmadığını aktararak, "Çok mutluyum böyle bir kitaplığım olduğu için. Kitap okumayı seviyorum, okuyacağım." ifadelerini kullandı.

Mevsimlik tarım işçilerinin çadırları kitaplıkla buluşuyor #6

Mevsimlik tarım işçilerinin çadırları kitaplıkla buluşuyor #7

Mevsimlik tarım işçilerinin çadırları kitaplıkla buluşuyor #8