Attila İlhan'ın bir döneme damga vuran romanı: Kurtlar Sofrası

Attila İlhan'ın bir döneme damga vuran romanı: Kurtlar Sofrası

Edebiyatımızın usta kalemi Attila İlhan'ın Kurtlar Sofrası romanı polisiye edebiyat özelliklerini taşıyor. Yazarın romanı, önemli kitapları arasındaki müstesna yerini korumaktadır.

Attila İlhan'ın bir döneme damga vuran romanı: Kurtlar Sofrası

Türk Edebiyatı'nın en çok sevilen şairlerinden olan İlhan, kitapseverlere polisiye bir sır sunuyor.

Okurların heyecan içinde okuyacağı Kurtlar Sofrası, usta şairin en çok okunan romanları başında gelmektedir. Attilâ İlhan’ın ilk olarak 1954 yılında yazımına başladığı dev romanı, ancak 1963’de yayımlanır.

"Sürüklenilen yıkımdan kurtulmak için sentez ve bir hareket gereklidir. Romanda bunun ancak Kuvay-ı Milliye ruhuna bağlı demokrat bir toplumculuk ve ulusal bir devrimcilik olabileceği gösteriliyor."

Konur Ertop - Eleştirmen

"Attilâ İlhan öz açısından çok boyutlu romanı seçerken, böyle bir seçime uygun düşecek biçimde sinematografik kurgu yönteminden yararlanıyor; durum ve eylem gözlemlerini bir kameranın acımasız çevikliğiyle gerçekleştiriyor; böylece, ortaya, toplumsal olduğu kadar insancıl boyutları da geniş tutulmuş bir roman çıkıyor."

Özdemir İnce - Yazar, şair

"İstanbul’un barlarından gazete idarehanelerine kadar, gerek iş yerleriyle, gerek kişileriyle, birbirinden tamamen uzak ve buna rağmen birbirleriyle çatışan toplumun yatay kesiti."
Muzaffer Erdost - Yazar, şair, yayıncı

Attila İlhan ın bir döneme damga vuran romanı: Kurtlar Sofrası #1

GAZETECİNİN GİZEMLİ ÖLÜMÜ

Usta şair, çeşitli gazetelerde gazetecilik yapmayı sürdürürken, aynı zamanda şiirler de yazmaya devam ediyordu. Attilâ İlhan, şiirlerinin yanında çok okunan romanlar da kaleme aldı.

İlk romanı Sokaktaki Adam 1953’te yayımlandı, Bunu 1957’de okurlarla tanışan Zenciler Birbirlerine BenzemezBıçağın Ucu (1973) gibi çok bilinen ve okunan kitaplar izledi.

Attilâ İlhan’ın şüphesiz en önemli romanı Kurtla Sofrası’dır. Yazar, bizi 1960’ların Türkiye’sine götürüyor. Polisiye roman özelliklerin fazlasıyla görüldüğü Kurtlar Sofrası, işine âşık gazeteci Mahmut Bey’in gizemli ölümü üzerine şekilleniyor.

Mahmut Bey’in karanlık bazı olayları ve yolsuzlukları aydınlatmak için haber peşinde koşması kendisinin sonunun hazırlanmasına neden olur.

Attila İlhan ın bir döneme damga vuran romanı: Kurtlar Sofrası #2

Satın almak için tıklayın:

Sayfa: 683

BİR TÜRKİYE FOTOĞRAFI

Attilâ İlhan, bu romanıyla ülkenin panoramasını okurlara aktarıyor. Türkiye’nin bir döneme damgasını vuran siyasi cinayetlerine ve toplumsal olaylarına dikkat çeken usta şair, okurlarına gerçekliğin fotoğrafını sunuyor.

Attilâ İlhan’ın sert toplumsal eleştirilerini yönelttiği romanında, düzensizlikleri, herkesin kendi çıkarı uğruna neleri göze aldığını çıplak biçimde anlatıyor.

Attila İlhan ın bir döneme damga vuran romanı: Kurtlar Sofrası #3

KUSURSUZ BİR DİL, KEYİFLİ OKUMA

Romanı okuduğunuzda ülkenin gerçekten o dönem kurtlar sofrasına dönüştüğünü göreceksiniz. Ekonomik buhranlar ve siyasi hesaplaşmaların yanında vuku bulan sosyal sorunlarla boğuşan Türkiye’nin resmi...

Attilâ İlhan’ın kusursuz dili sayesinde keyifle okuyacağınız Kurtlar Sofrası, edebi metnin ötesinde tarihi gerçekliği aktarıyor. Usta şair, kitapseverleri düğümü çözülmesi zor bir cinayetle baş başa bırakıyor.

Heyecanla okuyacağınız Kurtlar Sofrası’nı elinizden bırakamayacaksınız.

Ergül Tosun

Kitap sayfası için iletişim:

ergul.tosun@ensonhaber.com