Dışarıda yemek yerken salgından korunmanın 5 altın kuralı

Dışarıda yemek yerken salgından korunmanın 5 altın kuralı

Koronavirüs salgını devam ederken arada bir arkadaşlarınızla nefes almak için yemeğe gittiğinizde, sizi güvende tutmaya yarayacak ipuçlarını öğrenmeye ne dersiniz?

Dışarıda yemek yerken salgından korunmanın 5 altın kuralı

Koronavirüs salgını tüm dünyada ve ülkemizde etkinliğini devam ettirirken, aşılamaların başlaması insanlarda bir nebze rahatlamaya sebep oldu. Salgının başlamasından bu yana halen dışarıya çıkmaya korkuyor ve arkadaşlarınızla vakit geçirmeyi özlüyorsanız, sizin için dışarıda yemek yemenin altın kurallarını paylaşıyoruz.

Evde kalmak pratik bir yol olsa da dışarıda yemek yemeye karar verirseniz, bazı ipuçları ve önlemler işinize yarayabilir. Rezervasyon yapmadan veya en sevdiğiniz restorana gitmeden önce aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

Dışarıda yemek yerken salgından korunmanın 5 altın kuralı #1

1. RESTORAN HAKKINDA ARAŞTIRMA YAPIN

Restoranın güvenlik ve hijyen uygulamalarını araştırmaya çalışın. Çalışanların yiyecekleri nasıl kullandıklarına, yüz maskeleri takıp takmadıklarına, sık temas edilen yüzeylerin düzenli olarak dezenfekte edilip edilmediğine, masaların sosyal mesafe normları dikkate alınarak yerleştirilip yerleştirilmediğine ve çalışanların sosyal mesafeye dikkat edip etmediğini öğrenin.

2. MASKENİZİ SADECE YEMEK YERKEN ÇIKARIN

Yemek yemek üzere olduğunuz zamanlar dışında her zaman bir yüz maskesi takın. İster yemek beklerken, ister garson servise geldiğinde, maske takmak enfeksiyon kapmanızı ve virüsün daha fazla bulaşmasını önlemenize yardımcı olacaktır.

3. FİZİKSEL MESAFEYİ KORUMAYA ÖZEN GÖSTERİN

En az 1,5 metre uzakta kalarak diğer insanlarla yakın temastan kaçındığınızdan emin olun. Oturma düzeni, iki kişi ve masalar arasında boşluk bırakacak şekilde olmalıdır. Garsonlardan yemek servisi yapılırken de fiziksel mesafeyi korumaları istenmelidir.

4. ELLERİNİZİ YIKAMAYI İHMAL ETMEYİN

Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmanın yanı sıra ellerinizi sürekli yıkamayı veya dezenfekte etmeyi unutmayın. Ayrıca, masa veya kredi kartı makinesi (peşin ödeyin veya temassız ödeme yöntemleri kullanın), tırabzanlar, tuvalet yüzeyleri, sandalyeler veya asansör düğmeleri gibi yüzeylere mümkün olduğunca dokunmaktan kaçının. Bu yüzeylere dokunmaktan kaçınamıyorsanız, ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın veya bir yüzeye temas ettikten hemen sonra en az yüzde 60 alkol içeren bir dezenfektanla ellerinizi ovun.

5. AŞIRI KALABALIKTAN KAÇININ

Bir sürü insanla dışarı çıkmak o kadar da iyi bir fikir olmayabilir. Daha küçük bir grup insan seçmeye çalışın, özellikle aşıları tamamlanmış veya karantinaya alınmış olanlar. Bu önlemler, enfekte olma riskini azaltmaya yardımcı olacak ve ayrıca virüsün diğer lokantalara ve restoran personeline bulaşma şansını da en aza indirecek.

İlginizi Çekebilir
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
443 YORUM
Dünya Kupası
Didem Soydan, transparan elbisesiyle dikkatleri üzerine çekti
Didem Soydan, transparan elbisesiyle dikkatleri üzerine çekti
191 YORUM
Magazin
Beren Saat ve Kenan Doğulu'nun sahnede romantik anları
Beren Saat ve Kenan Doğulu'nun sahnede romantik anları
432 YORUM
Magazin
Günde sadece 30 dakikanı ayırarak zengin olabilirsin!
ADVERTORIAL
CoinPro
Sosyal medyada Japon taraftarlara tepki
Sosyal medyada Japon taraftarlara tepki
319 YORUM
Futbol