Yurt dışından kara yoluyla gelecekler için 2 rota önerisi

Yurt dışından kara yoluyla gelecekler için 2 rota önerisi

YTB tarafından yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına güvenli seyahat rotaları paylaşıldı.

Yurt dışından kara yoluyla gelecekler için 2 rota önerisi

Koronavirüs sonrası tüm dünyada normalleşme adımlarının atıldığı bugünlerde yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının bulundukları ülkelerden Türkiye'ye gelişleri için Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından seyahat rotaları belirlendi.

Türkiye'ye gelecek kişilerin sorunsuz yolculuk yapması amacıyla Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, bazı uyarılarda bulunarak iki rota paylaştı.

YTB Başkanı Eren, Türkiye’ye girişlerdeki nihai uygulamanın bu hafta duyurulacağını açıklarken, yurt dışından gelen vatandaşların ve mavi kartlıların bilmesi gerekenleri şu açıklamalarla duyurdu:

"Tedbiri de elden bırakmayan; kısa zamanlarında memleket hasreti gidermeye gelen 'Yurtdışı Türklerin' buradaki vaktini kısmayacak bir uygulama olacak. Avrupa’da haziran sonunda tatiller başlıyor. Sezon başlamadan tüm uygulamalar netleşecek. Sürecin dinamik olduğunu unutmayalım" ifadelerini kullandı.

Eren'in paylaştığı rotalar şu şekilde:

1. ROTA

Fransa- Belçika- Hollanda- Almanya- Avusturya- Macaristan- Sırbistan- Bulgaristan- Türkiye (Kapıkule)

2. ROTA

Fransa- Belçika- Hollanda- Almanya- Avusturya- Slovenya- Hırvatistan- Sırbistan- Bulgaristan- Türkiye (Kapıkule)

BU ÜLKELERDEKİ GEÇİŞ UYGULAMALARI ŞU ŞEKİLDE;

FRANSA

Fransa-Almanya arasındaki geçişlerde gevşetilmiş sınır kontroller yapılmaktadır. Bu kontroller 15 Haziran 2020 tarihinde kaldırılacaktır. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve korona test sonucu talep edilmemektedir.

BELÇİKA

Belçika-Almanya arasındaki sınır kontrolleri 8 Haziran 2020 tarihine kadar devam etmektedir. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve korona test sonucu istenmemektedir.

HOLLANDA

Hollanda-Almanya arasındaki geçişler açıktır. Dönem dönem yapılan kontrollerde seyahat nedeni sorulmaktadır. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve kovid-19 test sonucu talep edilmemektedir.

ALMANYA

Almanya’nın komşu ülkeleri olan Danimarka, Avusturya, Hollanda, İsviçre ve Fransa ile mayıs ayında gevşetilen geçiş kontrolleri, 15.06.2020 tarihinde tamamen kaldırılacaktır. Ayrıca 02.06.2020 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda 26 Avrupa Birliği üyesi ülkenin yanı sıra İngiltere, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Liechtenstein’a yönelik seyahat uyarısını da kaldırmıştır.  
Lüksemburg ile sınır kontrolleri 16.05.2020 tarihinde kaldırılmıştır.

AVUSTURYA

Almanya – Avusturya arasındaki geçişlerde gevşetilmiş sınır kontroller yapılmaktadır. Türkiye seyahatleri için geçişlere izin verilmektedir. Bu kontroller 15 Haziran 2020 tarihinde kaldırılacaktır. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve korona test sonucu talep edilmemektedir.

MACARİSTAN

Avusturya-Macaristan arasındaki geçişlere belirli saatlerde izin verilmektedir.  Hegyeshalom (Avusturya), Rajka (Slovakya) ve Tornyiszentmiklós (Slovenya) sınır kapılarından her gün saat 20:00-12:00 arasında geçiş yapılabilmektedir.  Transit geçiş sırasında en kısa sürede Macaristan sınırlarının terk edilmesi, belirlenmiş rotada seyahat edilmesi, sadece zorunlu olması halinde belirlenmiş olan benzin istasyonları (bu benzin istasyonlarında “Transit Only” tabelası bulunmaktadır) ve dinlenme tesislerinde durulması mümkündür. Bu kurallara uymayanların tespiti halinde ceza kesilmektedir. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve korona test sonucu talep edilmemektedir.

SLOVENYA

Avusturya-Slovenya arasında geçişler açıktır. Türk vatandaşlarına aynı gün içinde ülkenin terkedilmesi şartıyla transit olarak geçiş izni verilmektedir. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve korona test sonucu talep edilmemektedir.

HIRVATİSTAN

Slovenya-Hırvatistan arasında geçişler açıktır. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve korona test sonucu talep edilmemektedir.

SIRBİSTAN

Macaristan-Sırbistan arasında geçişler açıktır.  Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve korona test sonucu talep edilmemektedir. Transit geçiş sırasında en kısa sürede Sırbistan sınırlarının terk edilmesi, sadece zorunlu olması halinde belirli benzin istasyonları ve dinlenme tesislerinde durulması gerekmektedir. Bu konuda sınırlarda bilgilendirici broşür dağıtılmaktadır.

BULGARİSTAN

Sırbistan-Bulgaristan arasında geçişler açıktır. Bulgaristan’a girişte transit geçiş yapılacağına, Bulgaristan’daki salgın durumuyla ilgili bilgi sahibi olunduğuna ve bütün sorumluluğun üstlenildiğine dair bir belgenin doldurulması gerekmektedir. korona test sonucu talep edilmemektedir.

ZAFER SIRAKAYA DA GELECEKLERİ UYARDI

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyon Başkanı Zafer Sırakaya paylaşılan rotalar için "Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın izin heyecanının başladığı bugünlerde, ülkemize karayolu ile gelecek vatandaşlarımızın sınırlardan sorunsuz bir şekilde geçebilecekleri görselde belirtilen 2 rotadan birini seçmeleri tavsiye edilmektedir." ifadelerini kullandı.

Yurt dışından kara yoluyla gelecekler için 2 rota önerisi #1

İlginizi Çekebilir
Amed Spor-Bursaspor maçı sonrası olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı
Amed Spor-Bursaspor maçı sonrası olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı
868 YORUM
3. Sayfa
ORC'nin eylül ayı genel seçim anketi
ORC'nin eylül ayı genel seçim anketi
761 YORUM
Gündem
Yatırımım sayesinde günde 4,700TL kazanıyorum!
ADVERTORIAL
Highfx
Hamit Altıntop: Bu yenilgi kabul edilemez
Hamit Altıntop: Bu yenilgi kabul edilemez
509 YORUM
Milli Takımlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan bizim dengimiz değildir, olamaz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan bizim dengimiz değildir, olamaz
421 YORUM
Gündem