Van Valiliği’nden 'donmuş eşek' açıklaması

Van Valiliği’nden 'donmuş eşek' açıklaması

Sosyal medyada donmuş eşeklerin yer aldığı görüntüleri üzerine inceleme başlatan Van Valiliği, görüntülerin kentte çekilmediğini ortaya çıkardı. Eşeklerin Siverek'te bulunduğu öğrenildi.

Van Valiliği’nden 'donmuş eşek' açıklaması

Son günlerde sosyal medyada yayılan donmuş eşek görüntüleri, yürekleri sızlattı.

Konuyla ilgili Van Valiliği’nden açıklama geldi.

“VAN’A AİT OLMADIĞI BELİRLENMİŞTİR”

Van Valiliği tarafından, “Görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından yaptığımız araştırmalar sonucunda toplum vicdanını sızlatan görüntülerin Van’a ait olmadığı belirlenmiştir.” denildi.

Van Valiliği’nden  donmuş eşek  açıklaması #1

“VAN DİYE LANSE EDİLMESİ BİZLERİ ÜZDÜ”

“Hiçbir araştırma yapılmadan görüntünün çekildiği yerin teyit edilmeden sosyal medya ve bazı televizyon kanallarında Van diye lanse edilmesi bizleri de üzmüştür” denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Van Valiliği’nden  donmuş eşek  açıklaması #2

“HER NE AMAÇLA OLURSA OLSUN…”

“Her ne amaçla olursa olsun, hayvanların soğukta ölüme terk edilmesi kabul edilemeyeceği gibi, dondurucu soğukların etkili olduğu ilimizde özellikle sokak hayvanları konusunda daha hassas davrandığımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

Van Valiliği’nden 'donmuş eşek' açıklaması VİDEO

EŞEKLER SİVEREK'TE ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan görüntülerin Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde çekildiği ortaya çıktı.

Siverek ilçesine 35 kilometre uzaklıktaki kırsal Karlık Mahallesi'nde sahipsiz 4 eşeğin kar ve tipi nedeniyle donma tehlikesi yaşadığı, mahalledeki bir evin duvarının dibine sığınan eşekleri fark eden gençlerin ise yem verdikleri eşeklerin üzerlerindeki kar ve buzu temizlediği belirlendi.

GENÇLER DONMALARINI ENGELLEDİ

Eşekler için brandadan çadır yapan gençlerin böylelikle donmalarını da önlediği bildirildi.

Eşeklerin kaymakamlık yetkilileri tarafından barınağa götürdüğü, veteriner tarafından sağlık kontrolünden geçirilen eşeklerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Van Valiliği’nden  donmuş eşek  açıklaması #3