Uludağ'da kaybolan iki arkadaş hala bulunamadı

Uludağ'da kaybolan iki arkadaş hala bulunamadı

Uludağ’da kayıp 2 dağcıyı arama çalışmaları devam ederken, ekiplere destek amaçlı Jandarma Genel Komutanlığına bağlı ısıya duyarlı ve gece görüşü olan 2 adet arama uçağı getirildi.

Uludağ'da kaybolan iki arkadaş hala bulunamadı

Dün zirveye çıkmak için Uludağ’a gelen İstanbullu 2 amatör dağcı, sisin bastırmasıyla birlikte yönlerini kaybetti.

SİSİN BASTIRMASIYLA KAYBOLDULAR

Uludağ Jandarma Karakol Komutanlığı'nın 100 metre ilerisine 34 SK 2280 plakalı araçlarını park eden Mert Alpaslan (31) ve Efe Sarp (37) isimli 2 dağcı, zirveye çıkmak için yola koyuldu. Kar kalınlığının 15 santimetre, hava sıcaklığının eksi 3 derece olarak ölçüldüğü Uludağ'da sisin basmasıyla yönlerini kaybeden dağcılara aileleri ulaşamayınca, jandarma ekiplerine haber verildi.

Uludağ da kaybolan iki arkadaş hala bulunamadı  #1

KURTARMA EKİBİ ZİRVEYE TIRMANIYOR

Jandarma ve AFAD ekipleri, dün gece bir süre arama çalışmalarını sürdürdükten sonra hava şartlarının olumsuz etkisinden kaynaklı arama, sabah saatlerine bırakıldı. Sabahın ilk ışıklarıyla AFAD ve jandarma ekipleri arama çalışmalarına başlarken, diğer sivil kurtarma ekiplerinin de Bursa’dan Uludağ’a yola çıktığı öğrenildi. Çok sayıda arama kurtarma ekibi, Uludağ'ın her bölgesinden zirveye doğru yürüyüşe geçti.

Uludağ da kaybolan iki arkadaş hala bulunamadı  #2

GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR DA YARDIM EDİYOR

İstanbul'da bir otomobil firmasında çalıştıkları öğrenilen iki dağcıyı arama kurtarma çalışmalarına, jandarma ve AFAD'ın yanı sıra bu sabah itibaıyla gönüllü kuruluşlar NAK, AKUT, İHH, BAKUT ve ANDA ekipleri de katıldı. Kayıp 2 dağcıyı bulmak için adeta zamanla yarışan ekipler, buldukları izleri takip ediyor.

Uludağ da kaybolan iki arkadaş hala bulunamadı  #3

"SİNYALLER KİME AİT BİLMİYORUZ"

Nilüfer Arama Kurtarma Başkanı Fatih Işık, "Şu an kayıp şahıslarla ilgili herhangi bir gelişme yok. Arazide yoğun bir arama çalışması var. Dün akşam saatlerinde aileler, kayıp müracaatı yapmış. Dün akşam ilk etapta jandarma ve AFAD ekipleri çalışmalarını yaptılar. Bu sabah itibarıyla çalışmalar devam etti. Şu an NAK, AFAD ve Jandarma arazide. Var gücümüzle arıyoruz. Kayıp şahıslara dair herhangi bir emareye ulaşamadık. Arazide oldukça yoğun bir ekip var. Hava sıcaklığı şu an sıfırın altında 3 derece. Dolayısıyla oldukça soğuk ve bu da çalışmaları güçleştiriyor. Bölgede yetkili merciler tarafından cep telefonu sinyali alınmaya çalışıldı ancak bölgenin önü çok açık, farklı baz istasyonlarından farklı noktalardan sinyaller geliyor. Bu da yerlerinin tespiti noktasında sorun yaşatıyor. Yerlerinin tespiti konusunda net bir gelişme henüz yok." diye konuştu.

Uludağ da kaybolan iki arkadaş hala bulunamadı  #4

"UZAK BÖLGELERE KADAR ULAŞILDI"

Arama yapılan bölgenin tek bir bölge olmadığını söyleyen Işık, "Jandarma Özel Harekat'ın da bölgeye geleceğini öğrendik. Oldukça uzak bölgelere kadar ulaşıldı. Şu an benim ekibimden bir grup Bursa-Ankara karayoluna inmek üzereler. İkinci Oteller Bölgesi'nden araziden arayarak gittiler. Diğer ekipler de muhtelif bölgelerde tarama çalışmalarını sürdürüyor." dedi.

"ZORLAYICI BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR"

Arazi şartlarının çok zor olduğunu söyleyen Işık, "Arazi yapısı sebebiyle oldukça zorlayıcı bir güzergah. İnsan gücüyle arama yapıldığında çok zorlayıcı bir çalışma yürütülüyor." diye konuştu.

Uludağ da kaybolan iki arkadaş hala bulunamadı  #5

ISIYA DUYARLI UÇAKLAR ARIYOR

Ayrıca arama çalışmalarına devam eden ekiplere yardımcı olarak, Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı ısıya duyarlı ve gece görüşü olan 2 adet insanlı tespit uçağı getirildi. Uçaklar sabaha kadar havada sorti attı.

AYAK İZLERİ BULUNDU ANCAK TESPİT YOK

Arama çalışmaları sırasında ayak izlerine rastlanıldığını söyleyen Işık, "Ayak izlerine rastlandı, ancak onların ayak izi olup olmadığına dair net bir bilgi yok. Saklıgöl Bölgesi'nden iki çift ayak izi bulundu ama onlara ait olup olmadığını bilmiyoruz. Arama kurtarma ekipleri izleri takip ediyor." dedi.

Uludağ da kaybolan iki arkadaş hala bulunamadı  #6

Uludağ da kaybolan iki arkadaş hala bulunamadı  #7