Türkiye'nin ilk kadın müzesi İzmir'de açıldı

Türkiye'nin ilk kadın müzesi İzmir'de açıldı

İzmir Konak ilçesinin Basmane semtinde, restore edilen tarihi binada Türkiye'nin ilk kadın müzesi açıldı.

 Türkiye'nin ilk kadın müzesi İzmir'de açıldı

 Türkiye nin ilk kadın müzesi İzmir de açıldı #1

İzmir Konak Belediyesi'nin butik müzeler zincirine bir halka daha eklendi.

AÇILIŞA KATILAN İSİMLER

Türkiye'nin ilk kadın müzesinin açılışına; Ünlü kantocu Nurhan Damcıolu, modacı Zuhal Yorgancıoğlu, CHP'nin Parti Meclisi üyeleri Berrin Gürçay Dilekçi ile Nazik Işık, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Nazan Çetin, CHP il ve ilçe kadın kolları yöneticileri, Fransa İzmir Fahri Konsolosu Zeliha Toprak, Goethe Enstitü Müdürü Roland Schmidt, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasiler, işadamları, Akıncılar Mahalle Muhtarı Ahmet Yılmaz, semt semt merkezleri kadın kursiyerler, mahalle sakinleri ve çok sayıda İzmirlinin katıldı. Açılış törenini ünlü televizyon programcısı Seda Akgül sundu.

 Türkiye nin ilk kadın müzesi İzmir de açıldı #2

"HEPİMİZ 'KADININ YANINDAYIZ' DİYORUZ"

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, nüfusun yarısını oluşturan kadınların artık kadın müzesi ile üretkenliğini, özverisini, sevgisini, topluma daha özel yansıtabileceğini belirterek; "Hepimiz ‘Kadının yanındayız' diyoruz. Ama bunu göstermekte yeterince etkin değiliz. Konak Belediyesi olarak biz bir kez daha sözde değil gerçek anlamda kadın yanında olduğumuzu gösteriyoruz. Üreten, bize güç katan, toplumsal yaşantımızın temel taşı kadın, artık daha güçlü. Kadın Müzesi'nin bir başka amacı da son yıllarda kadına yönelik artan şiddet ve baskı politikalarına karşı da önemli bir merkez olmak. Kadınlar şiddete baskıya sevgisizliğe İzmir'den dur derken yeni heyecan ve umutların da kapısını açacak. Artık kadının adı var. Bu yüzden mutluyuz" ifadelerini kullandı.

MÜZE 3 KATTAN OLUŞUYOR

Müze bodrum ve ara katla birlikte üç kattan oluşuyor. Giriş katında Geçmişten Günümüze Kadın, Atik Çağ'da Kadın ve Video Art odaları yer alıyor. Holde ise ziyaretçileri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Nebile Hanım ile Viyana Başkatibi Tahsin Bey’in 1929 yılında Ankara Palas’ta yapılan düğünlerinde Mustafa Kemal Atatürk'ün, manevi kızı Nebile Hanım ile dans ettiği fotoğraf karşılıyor.

 Türkiye nin ilk kadın müzesi İzmir de açıldı #3

İLK KADIN PROTESTOLARI ÖYKÜLERİ YER ALIYOR

Duvarları süsleyen 19. yüzyıldan kalma altın sırma işlemeli bindallı, kaftan ve cepkenler hayranlık uyandırıyor. Giriş katının balkonunda ise tarihte ilklere imza atan Türk kadınlarından; Halide Edip Adıvar, tiyatro ve sinema sanatçısı, ilk kadın film yönetmeni Cahide Sonku, Dar-ül Bedai'ye ilk çıkan tiyatro sanatçısı Afife Jale ve Fereya'nin maskları yer alıyor. Kadınların toplumsal yaşamdaki direniş ve başkaldırıları da Protesto Odası'nda yer alan ilk kadın protestoları öyküleriyle yer alıyor.

 Türkiye nin ilk kadın müzesi İzmir de açıldı #4