Trabzon'da Ortahisar Ayasofya Camii'ne yoğun ilgi

Trabzon'da Ortahisar Ayasofya Camii'ne yoğun ilgi

Restorasyon çalışmaları tamamlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferans ile açılışını yaptığı Ortahisar Ayasofya Camii, ziyaretçi akınına uğruyor.

2013 yılında Trabzon'da müzeden camiye dönüştürülen ve 2 yıl önce de restorasyon çalışmalarına başlanan Ortahisar Ayasofya Camii'nin çalışmaları tamamlandı.

Bölge turizmini canlandıran caminin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, telekonferans bağlantısı ile gerçekleştirdi.

2 YIL SONRA CEMAATİYLE BULUŞTU

İstanbul’da Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından Trabzon’da 7 yıl önce müzeden camiye dönüştürülerek restorasyonu başlatılan Ortahisar Ayasofya Camii de ibadete açılmış oldu. Cami, 2 yıl süren çalışmaların ardından cemaatiyle buluşurken yerli ve yabancı turistleri de ağırlamaya başladı.

Trabzon da Ortahisar Ayasofya Camii ne yoğun ilgi #1

FRESKLERE ÖZEL SİSTEM

Tarihi mekanda bir yandan ibadet yapılırken, diğer yanda tarihi dokuyu görmek isteyenler ise gezi ve incelemelerini sürdürüyor. Tarihi mekanda fresklerin özel sistemle örtüldüğü, bazı yerlerin de özel camla kaplandığı görüldü. Bu sistem; namaz vaktinde otomatik olarak örtüldükten sonra namaz bitiminde de tekrar ziyaretçilere açılıyor.

Trabzon da Ortahisar Ayasofya Camii ne yoğun ilgi #2

ZİYARETÇİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Çevre düzenlemesi de yapılan Ortahisar Ayasofya Camii, turizm sezonu olması nedeniyle ziyaretçilerin yoğun ilgisini görüyor. Ziyaretçiler, tarihi mekanda sıkça anı fotoğrafı çekip, özçekim de yapıyor.

Trabzon'da Ortahisar Ayasofya Camii'ne yoğun ilgi VİDEO

"YENİ HALİNİ DE BEĞENDİK"

İstanbul’dan gelen ziyaretçi Dila Efecan, "Trabzon’a yeni geldim. Ayasofya Camii'ni ziyaret ettik. Yeni halini sevdik, güzel olmuş. Eski halini de seviyorduk. Yeni halini de beğendik. İçeride yapılan düzenleme çok etkili olmuş." dedi.

"ÇOK MUAZZAM BİR ESER"

Ortahisar Ayasofya Camii'ni ilk kez ziyaret eden Doğukan Erdoğan ise, "İlk kez ziyaret etmeme rağmen gayet etkileyici bir tarihi eser. Özellikle güney cephesinden Adem’in yaratılışından başlayıp tekrardan dünyaya dönmesiyle alakalı figürler şahane. Çok muazzam bir eser." diye konuştu.

"ŞİMDİ ÇOK GÜZEL OLDU"

Trabzon'da yaşayan Güngör Öksüz de restorasyonu beğendiğini söyleyerek, "Eski hali biraz döküntü olmuştu. Şimdi çok güzel oldu. Dışarıdan gelip gören herkes burayı çok beğeniyor. Şahsım olarak ben de çok beğeniyorum. Trabzonluyum, haftada iki üç kere kafa dinlemeye gelirim buraya. Doğa, tarih ve şehrin iç içe olduğu bir yer burası. Trabzon’un her yeri güzel ama burası ayrı bir güzeldir." ifadelerinde bulundu.

Trabzon da Ortahisar Ayasofya Camii ne yoğun ilgi #3

Trabzon da Ortahisar Ayasofya Camii ne yoğun ilgi #4

Trabzon da Ortahisar Ayasofya Camii ne yoğun ilgi #5

Trabzon da Ortahisar Ayasofya Camii ne yoğun ilgi #6

Trabzon da Ortahisar Ayasofya Camii ne yoğun ilgi #7

Trabzon da Ortahisar Ayasofya Camii ne yoğun ilgi #8

Trabzon da Ortahisar Ayasofya Camii ne yoğun ilgi #9

Trabzon da Ortahisar Ayasofya Camii ne yoğun ilgi #10