Trabzon'da av sezonu başladı: Hamsiler beklenirken, palamutlar tezgahlara serildi

Trabzon'da av sezonu başladı: Hamsiler beklenirken, palamutlar tezgahlara serildi

Balıkçılar, av sezonunun başlaması ile birlikte tezgahlarını doldurdu.Trabzon'da tezgahlar palamut ile süslenirken, hamsilerin de avlanarak tezgahlardaki yerini alması bekleniyor.

 

Karadenizli balıkçılar, 1 Eylül’de başlayan yeni av sezonu ile birlikte ağlarını denizlere attı.

Balıkçıların tuttukları balıklar tezgahları doldururken Trabzonlu balıkçıların tezgahları palamut ile renklendi.

ESNAFIN DA VATANDAŞIN DA YÜZÜ GÜLDÜ

Palamudun yansı sıra mezgit ve istavritte yaşanan bolluk, balıkçı tezgâhlarını da şenlendirdi. Palamudun tanesi 15-25 TL arasında satılırken, istavritin kilosu 30, mezgit 20 TL'den satılıyor. Denizlerde av sezonunun başlamasıyla yaşanan bolluk, hem balıkçıların hem de vatandaşların yüzünü güldürürken, deniz suyu sıcaklarının düşmesiyle vatandaşlar ve balıkçılar, hamsiyi bekliyor.

Trabzon da av sezonu başladı: Hamsiler beklenirken, palamutlar tezgahlara serildi #1

HAMSİ 1,5 AYA TEZGAHLARDA

Vatandaşlar, Karadeniz hamsisini beklerken, İstanbul ve İzmir’den gelen hamsiyle bir nebze de olsa bu özlemini gideriyor. Marmara’dan gelen az sayıda hamsi, kilosu 25-30 TL’den kısa sürede alıcı buluyor. Balıkçılar, Karadeniz hamsisinin, yaklaşık 1,5 ay sonra tezgâhlarda yerini alacağını belirtti.

Trabzon da av sezonu başladı: Hamsiler beklenirken, palamutlar tezgahlara serildi #2

"KASIM SONUNDA HAMSİYİ BEKLİYORUZ"

Balıkçı Zekeriya Denizer, 2 gün önce İstanbul’dan gelen hamsinin kısa sürede tükendiğini söyleyerek, “Şu anda palamut zamanı. Palamudun da gramajı çok fazla değil. Daha tam kendini almış durumda değil. Kasım ayına doğru da hamsiyi bekliyoruz. 2 gün önce de İstanbul’dan gelen hamsi vardı, onun da kilosu biraz pahalı oldu. 25-30 lira civarındaydı. Müşteride zorluk yaşıyor bu süreçte. Şu an palamut zamanı olduğu içinde müşteri palamut soruyor” dedi.

Trabzon da av sezonu başladı: Hamsiler beklenirken, palamutlar tezgahlara serildi #3

"SULAR SOĞUMUYOR, HAMSİ ÇIKMIYOR"

Balıkçı Ayhan Keleş, deniz suyunun soğumasıyla hamsi avında bolluk beklentileri olduğunu belirterek, “Şu anda havalar biraz sıcak gidiyor. Sıcak gittiğinden de sular soğumuyor, hamsi çıkmıyor. Böyle olunca da palamut bir çıkıyor bir çıkmıyor. Bu da bazen fiyatların düşük bazense yüksek olmasına neden oluyor. Şu an biraz kıt geliyor, hamsinin çıkması ve olmasıysa havaların soğuk olmasına bağlı. İstanbul’dan ve İzmir’den gelen hamsiler var. Ancak şu an zaten palamut zamanı olduğu için tezgâhlarda palamut görüyoruz” diye konuştu.

Trabzon da av sezonu başladı: Hamsiler beklenirken, palamutlar tezgahlara serildi #4

"TRABZONLUNUN BİR NUMARASI HAMSİDİR"

Kent sakini Yakup Bektaşoğlu ise palamut bolluğu olduğunu, herkesin hamsi avını merakla beklediğini ifade ederek “Valla palamut sezonu şu an ancak herkes hep ‘hamsi’ diyor. Trabzon halkının her zaman bir numarası hamsidir” şeklinde konuştu.

Trabzon da av sezonu başladı: Hamsiler beklenirken, palamutlar tezgahlara serildi #5

"HAMSİ ÇOK SORULUYOR"

Vatandaşların özellikle hamsiyi sorduklarını kaydeden balıkçı Mehmet Can Örseloğlu, “Beklenen çıkış zaten palamutla olur çünkü mevsim palamudun mevsimi. İstavrit, çinekop, lüfer ve sargan yan çeşitler olarak çıkıyor. Ama hedefte olan asıl balık palamuttur. Maşallah bu senede, geçen sene bunun hiç eseri yoktu. Bu sene yine tezgâhları süslemeye başladı. Gramajları da zaten görünüyor, 300 gram ve 600 gram boyutlarına ulaştı. 20 günlük bir sürenin sonunda 1 ila 1,5 kilogram civarına ulaşacaktır. Biz de onu bekliyoruz. İnşallah balık bol olacak, biz de vatandaşlara satacağız bol bol yiyecekler. Hayırlı bir sezon geçirmemizi bekliyoruz. Hamsi çok soruluyor ancak şu an tezgâhlardaki hamsi Karadeniz’in yerli hamsisi değildir. İzmir ve İstanbul’da çıkıyor bu hamsi, tüketicinin bunu bilmesi gerekiyor. Trabzon hamsisi 11. ayda tezgâhlarda yerini alacaktır. Bolluk palamuttan yana, palamut oldukça kimse o yöne bakmaz. Vatandaşında talebi şu an palamuttan yana. İnşallah hem Türkiye hem bizim için hayırlı bir sezon olacak. Ancak Karadeniz hamsisi için 1.5 ay var” ifadelerini kullandı.

Trabzon da av sezonu başladı: Hamsiler beklenirken, palamutlar tezgahlara serildi #6

Trabzon da av sezonu başladı: Hamsiler beklenirken, palamutlar tezgahlara serildi #7

Trabzon da av sezonu başladı: Hamsiler beklenirken, palamutlar tezgahlara serildi #8

İlginizi Çekebilir
Meral Akşener'den sigara itirafı: Günde 2.5 paket içiyordum bıraktım
Meral Akşener'den sigara itirafı: Günde 2.5 paket içiyordum bıraktım
385 YORUM
Gündem
Şiddet görüntüleri davasında Ümitcan Uygun'un cezası belli oldu
Şiddet görüntüleri davasında Ümitcan Uygun'un cezası belli oldu
434 YORUM
3. Sayfa
Yunanistan, Erdoğan'ın 'bir gece ansızın gelebiliriz' mesajını konuşuyor
Yunanistan, Erdoğan'ın 'bir gece ansızın gelebiliriz' mesajını konuşuyor
249 YORUM
Dünya
Para kazanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı!
ADVERTORIAL
CoinPro
AK Parti'den EYT açıklaması: 4,5 milyon insanımızı emekli edeceğiz
AK Parti'den EYT açıklaması: 4,5 milyon insanımızı emekli edeceğiz
427 YORUM
Gündem