Test için hastaneye gidince kovuldunuz mesajı aldılar

Test için hastaneye gidince kovuldunuz mesajı aldılar

Diyarbakır'daki bir tekstil fabrikasında koronavirüs tespit edilince, işçiler test yaptırmaya gitti. Telefonlarına gelen mesajla neye uğradıklarını şaşırdılar.

Test için hastaneye gidince kovuldunuz mesajı aldılar

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan 100'e yakın işçinin çalıştığı bir tekstil fabrikasında, 4 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Fabrika çalışanları, işletmenin herhangi bir tedbir almadan faaliyetine devam etmesi üzerine işi bırakıp hastanenin yolunu tuttu.

Koronavirüs testi yaptırmak için hastaneye giden işçilerden 8'i, cep telefonlarına gelen mesajla işten çıkarıldığını öğrendi.

Test için hastaneye gidince kovuldunuz mesajı aldılar #1

"29. MADDEYE GÖRE İŞTEN ÇIKARTMIŞLAR"

İşten çıkarılan işçilerden Mürsel Çalışır, fabrikanın faaliyetinin devam ettiğini öne sürerek, kendilerinin işten çıkarıldığını söyledi. Çalışır, "6 vaka çıktı, biz bu şartlar altında çalışamayız dedik, test yapmaya gidelim dedik onlar aldırış etmedi. Biz de iş çıkışı test yapmaya gittik, teste gittiğimizde işten çıkarıldığımızı öğrendik.

Dün haberimiz olmadan çıkışımızı vermişler, 29. maddeye göre işten çıkartmışlar, bizde araştırdık, 29. madde yüz kızartıcı madde olduğunu öğrendik.

Kesinlikle yüz kızartıcı herhangi bir şey yapmadık, ne kimseyi darbettik ne hakaret ettik ne de bir temasta bulunduk. Şu an 8 kişi işten çıkartılmış. Koronavirüs testi pozitif olan arkadaşlar, tekstilde şu an çalışmaya devam ediyor.

Kesin bilgi aldık, çalışan arkadaşlar bize haber verdi, fabrika çalışıyor açık durumda, insanların sağlığı hiçe sayılıyor." dedi.

Test için hastaneye gidince kovuldunuz mesajı aldılar #2


"AVUKATA VERECEK PARAMIZ DAHİ YOK"

Fabrika çalışanlarından Mehmet Menekşe de işten çıkarıldığını telefonuna gelen mesajla öğrendiğini söyledi. Menekşe, "Dün iş yerinde koronavirüs çıktı, bu şartlarda çalışmayacağımızı iş yerine bildirdik, onlar ise bize test yapmayacağını söylediler.

Biz de hastaneye geldik, oradan eve giderken bana mesaj geldi, SGK’dan 29. maddeye göre işten çıkarılmışız denildi. 29. madde yüzünden ben işsizlik maşı alamıyorum, devletin herhangi bir yerinde yardım talep edemiyorum. Çocuklarım işten çıktığımı bilmiyor, şu an 5 parasız maaşımız da yatmamış, avukatlık durumumuz var, avukata verecek paramız dahi yok.

Devlet yetkililerden yardım talep ediyoruz, yasak olmasına rağmen tazminat vermemek için bizi 29. maddeyi öne sürerek işten çıkardılar. 4 çocuğumla birlikte 6 kişiyiz, gariban bir insan olarak hakkımı versinler. Çıkartabilirler, tazminatımı versinler, işsizlik maşı alayım zor süreçte 29. maddeden dolayı hiçbir şey yapamıyoruz. Cumhurbaşkanımızdan yardım talep ediyoruz." diye konuştu.

Fabrika yetkilileri ise hiç kimseyi işten çıkarmadıklarını belirterek, işletmenin ise kapalı olduğunu savundu.

Test için hastaneye gidince kovuldunuz mesajı aldılar VİDEO


Test için hastaneye gidince kovuldunuz mesajı aldılar #3

Test için hastaneye gidince kovuldunuz mesajı aldılar #4