Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Kuru üzüm fiyatını 12,5 liranın altına düşürmeyeceğiz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Kuru üzüm fiyatını 12,5 liranın altına düşürmeyeceğiz

Bu yıl kuru üzüm fiyatını 12,5 liranın altına düşmeyeceini söyleyen Pakdemirli, kuru incirde 85 bin 585 ton rekolte beklediklerini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir Ticaret Borsası’nda gerçekleştirilen kuru üzüm ve kuru incir ilk alım törenine video konferans yöntemiyle katıldı.

Konuşmasının başında 9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümünü kutlayan Bakan Pakdemirli, ilk olarak kuru üzüm fiyatlarına değindi.

ÜZÜM FİYATI 12, LİRANIN ALTINA DÜŞMEYECEK

Bakan Pakdemirli, Ağustos’ta açıklanan kuru üzüm fiyatlarını hatırlatarak, “27 Ağustos’ta kuru üzüm fiyatlarını 12 buçuk lira olarak açıkladık. Tekrar ediyorum ve altını çizerek söylüyorum, bu yıl kuru üzüm fiyatını 12 buçuk liranın altına düşürmeyeceğiz” dedi.

İZMİR'E 17 MİLYAR DESTEK

İzmir’in tarımdaki yerini artırmayı hedeflediklerini ve bu kapsamda destek verildiğini belirten Bakan Pakdemirli, “Geleneksel ilk ürün törenlerinin siftahın ve dolayısıyla bereketin de sembolü olduğunu düşünüyorum. Ürünlerimiz için sembolik bir açık artırma olacak. Muhakkak ki, her biri birbirinden değerli ürünlere, bin bir emek mahsulü ürünlere paha biçmek imkansızdır. Ege Bölgemizin, hassaten İzmirimizin tarımdaki otoritesini artırmanın, İzmir’i daha görünür kılmanın bizim öncelikli hedeflerimiz arasında yer aldığını her fırsatta dile getiriyorum. İzmir, Bakanlığımızdan en çok tarımsal destek alan iller arasında. Şimdiye kadar İzmirlimize 17 milyar lira tarımsal destek ödemesi ve yatırım yaptık” diye konuştu.

TÜRKİYE İHRACATTA İLK SIRADA

Türkiye’nin dünyada en zengin biyoçeşitliliğe sahip ülkelerden birisi olduğunu hatırlatan Pakdemirli, “Birçok üründe olduğu gibi, asmanın gen merkezi olan ülkemiz; bağcılıkta eski ve köklü bir geleneğe sahip, kuru üzümde, fındıkta da olduğu gibi dünyada marka olmuştur. Bağ alanı bakımından dünyada 5’inci sırada yer almaktayız. Ve en önemlisi de dünyada kuru üzüm ihracatında 1’inci sıradayız. Bu da dünyanın en kaliteli üzümlerinin bu topraklarda yetiştiğinin göstergesidir. Ayrıca İzmir, üzümü katma değerli bir ürüne dönüştürebilmeyi başarabilmiş bir şehirdir. 2019 yılında sofralık ve kuru olarak yaklaşık toplamda 672 milyon dolarlık üzüm ihracatı yaptık. Yani tarımsal ihracatın yaklaşık yüzde 4’ü üzümden geliyor. Üzüm Rekolte Tahmin Komisyonlarınca yapılan çalışmalara göre 2020 yılında ise çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesini 271 bin ton olarak öngörüyoruz” dedi.

305 BİN TON İNCİR ÜRETİMİ

Kuru incirin de kuru üzüm gibi Türkiye’nin dünyada marka olmuş önemli ürünlerinden birisi olduğunun altını çizen Pakdemirli, “Ülkemiz 521 bin dekar alanda ortalama 305 bin ton incir üretimi ile dünyada 1’inci sırada yer almaktadır” dedi.

Türkiye’nin dünyada üzümde olduğu gibi kuru incir ihracatında da birinci sırada olduğunu bildiren Pakdemirli, “2019 yılında kuru ve yaş olarak, yaklaşık 268 milyon dolarlık incir ihracatı yapıldı. Tarımsal ihracatın yaklaşık yüzde 1,6’sı da incirden gelmektedir” diye konuştu.

Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre 2020 yılının ilk yarısında 134 ülkeye gerçekleştirilen 605 milyon dolarlık kuru meyve ihracatının 92 milyon dolarının incir ihracatından elde edildiğini belirten Bakan Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü:
“İstatistikler, dünyanın en kaliteli incirlerinin üzüm gibi bu topraklarda yetiştiğinin göstergesidir. Ayrıca Japonya’ya incir ihracatı kapsamında Mart 2020 itibari ile çalışmaları başlattık. Bu kapsamda Japon tarafı detaylı bir raporlama ve bilgi talebinde bulundu. Japonya’ya incir ihracatı için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Amacımız, ülkemizde yetişen inciri, üzümü, fındığı ve birbirinden kıymetli lezzetli diğer ürünlerimizi dünyada tatmayan ülke kalmasın. Tabii bu yıl, iklimsel faktörlere bağlı olarak bazı bölgelerimizde incir rekoltesi kısmen etkilendi. Elde edilen veriler neticesinde 2020 yılı Ege Bölgesi kuru incir rekoltesinin 85 bin 585 ton olacağı öngörülmektedir.”


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Kuru üzüm fiyatını 12,5 liranın altına düşürmeyeceğiz #1