Suriyeli çocuk dilenci operasyonunun detayları

Suriyeli çocuk dilenci operasyonunun detayları

İstanbul'da zorla dilendirilen Suriyeli çocukların kurtarıldığı operasyonun, polisin trafikte dilenen bir çocukla konuşmasıyla başlatıldığı ortaya çıktı.

Suriyeli çocuk dilenci operasyonunun detayları

İstanbul'da emniyet güçleri, şehirde Suriyeli çocukların zorla dilendirilmesine ilişkin soruşturma başlattı.

Çalışmalar neticesinde çocukların, suç örgütleri tarafından ailelerinden kiralanarak yasa dışı yollarla İstanbul'a getirilip, zorla dilendirildikleri tespit edildi.

İstanbul'da Suriyeli çocukları dilendiren çete çökertildi VİDEO

ÇETE ÇÖKERTİLDİ

Çalışmalarını tamamlayan ekipler, Sultangazi'de tespit edilen 9 adrese operasyon düzenleyerek, 24 şüpheliyi gözaltına aldı, 68 çocuk da kurtarıldı.

Adreslerde yapılan aramalarda  250 bin TL kağıt para, 100 dolar, 228 bin 500 Suriye parası ve çok sayıda madeni para ele geçirilirken operasyona ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı.

CNN Türk İstihbarat Şefi Nihat Uludağ, katıldığı canlı yayında operasyonun ayrıntılarına ilişkin elde ettiği bilgileri paylaştı.

Suriyeli çocuk dilenci operasyonunun detayları VİDEO

"FAKİR AİLELERİN ÇOCUKLARI"

İstanbul'da Çocuk Şube'de görev yapan bir polisin, trafik ışıklarında karşılaştığı dilenci bir çocukla arasında geçen konuşmayla operasyonun başlatıldığını aktaran Uludağ, "Önemli bir operasyon. Sabah 05.00 sularında İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri 9 adrese girdi. Bu çocuklar orada rehin alınmışlardı. Çocukların aileleri çadırlarda yaşıyor Suriye'de. Fakir ailenin çocukları.

"300 TL'YE ÇOCUKLARINI KİRALIYORLAR"

Çete üyeleri aylık 300 TL'ye bu çocukları kiralıyorlar, 'Orada onlara iş imkanı sağlayacağız ve çalıştıracağız' diyorlar. 300 TL'ye kiralayıp İstanbul'a getiriyorlar. Bu operasyon Sultangazi'de yapıldı. Çocuklar trafiğin yoğun olduğu Beşiktaş, Kadıköy, Fatih gibi yerlerde zorla dilendiriyorlardı. O çocuklar kurtarıldı ve o çetenin elinden alındı.

Suriyeli çocuk dilenci operasyonunun detayları #1

OPERASYON NASIL BAŞLADI

Peki bu operasyon nasıl yapıldı? Işıklarda dilenen çocuklara denk geliyoruz. Çocuk Şube'deki bir polis memuru bu çocuklardan bir tanesine denk geliyor.

Çocuğu alıyor, 'Sen kimsin? Ailen nerede' diye soruyor. Çocuk da 'Ailem Suriye'de. Bir çete bizi buraya getirdi. Bizi zorluyorlar bu iş için. Bizi dövüyorlar. Onların istediği gibi 100-150 TL paraya getiremezsek bizi dövüyorlar' diyor. Soruşturma 4 ay önce bu çocuğun beyanı ile başlıyor.

Takipler sonrasında organize bir çete tarafından bu çocukların Suriye'den kaçırılıp İstanbul'a getirildiği anlaşılıyor. Çete üyelerinin hepsi Suriyeli. Yapılan teknik takipler sonucunda Sultangazi'de 9 adres tespit ediliyor.

GÜNLÜK KOTA 150 TL

Günlük 100-150 TL kota koymuşlar. Para kazanamayan çocukları darp edip, zorla dilendiriyorlar. Bu sabah 05.00'te de İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, operasyon ekipleriyle birlikte o çetenin evlerine eş zamanlı operasyon düzenledi ve bu çocuklar oradan alınıp devlet korumasına geçti. 24 çete üyesi de gözaltına alındı. Çocuklar isterse, ailelerine gönderilecek. Ailelerinin çocuklara bakacak durumu yoksa devlet korumasında devam edilecek." ifadelerini kullandı.

Suriyeli çocuk dilenci operasyonunun detayları #2

İlginizi Çekebilir
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
271 YORUM
Gündem
Günde 2540 TL kazanmak için paranı buraya yatır!
ADVERTORIAL
Highfx
Motorine ikinci kez indirim bekleniyor
Motorine ikinci kez indirim bekleniyor
244 YORUM
Gündem
Cem Yılmaz'a nafaka indirimi yok
Cem Yılmaz'a nafaka indirimi yok
507 YORUM
Magazin
6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu
6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu
317 YORUM
Gündem