Somali'de yaralanan 9 kişi Türkiye'ye getiriliyor

Somali'de yaralanan 9 kişi Türkiye'ye getiriliyor

Sağlık Bakanı Koca, Somali'de bombalı saldırıda yaralanan 3 Türk ve 6 Somali vatandaşının, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçak ile Türkiye'ye getirileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada, 18 Ocak'ta Somali'de bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 6’sı Türk 17 kişinin yaralandığını hatırlattı.

17 KİŞİ YARALANMIŞTI

Patlamada yaralanan Somalililerin, TSK tarafından eğitilen ve Türk kafilesini korumak üzere olay yerinde görev yapan güvenlik güçlerinden oluştuğunu ifade eden Koca, 17 yaralının patlamadan hemen sonra Mogadişu'daki tam teşekküllü Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilerek tedavi altına alındığını aktardı.

3 TÜRK YARALININ TEDAVİSİ DEVAM EDİYOR

Koca, 6 Türk yaralıdan durumları iyi olan 3 vatandaşın bir süre gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edildiğini belirterek, diğer 3 vatandaşın ameliyatlarının gerçekleştirildiğini, tedavilerinin yoğun bakım ünitesinde devam ettiğini kaydetti.

"9 YARALI YARIN TÜRKİYE'YE DÖNECEK"

Yaralılardan 11 Somaliliden 5'inin taburcu edildiğini, 2'sinin serviste, durumu ağır olan 4'ünün ise yoğun bakımda takiplerinin yapıldığını aktaran Koca, "Saldırıda yaralanan 3 Türk ve 6 Somali vatandaşını ülkemize getiriyoruz. Bu gece saat 23.00'te 9 sağlık personeli ile birlikte yola çıkacak olan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçak, 9 yaralıyı alarak yarın Türkiye'ye dönecek." ifadesini kullandı.

Menfur saldırıyı lanetleyen Koca, yaralılara acil şifalar diledi.

Somali hükümetine ve halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Koca, "Türkiye Cumhuriyeti olarak dünyanın neresinde olursa olsun vatandaşlarımızı sahipsiz bırakmadığımızı ve bundan sonra da bırakmayacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum." değerlendirmesini yaptı.

Somali de yaralanan 9 kişi Türkiye ye getiriliyor #1