Siverek’te sel: 30 büyükbaş hayvan telef oldu

Siverek’te sel: 30 büyükbaş hayvan telef oldu

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde dolu ve şiddetli yağış nedeniyle su baskınına uğrayan ahırdaki 30 büyükbaş hayvan telef oldu.

Akşam saatlerinde ilçede başlayan ve kısa sürede sele neden olan dolu ve şiddetli yağış hayatı olumsuz etkilerken, ilçeye bağlı Fırat Mahallesi'nde bir ahırı su basması nedeniyle Mustafa Özoruç’a ait 30 büyükbaş hayvan telef oldu.

Siverek’te sel: 30 büyükbaş hayvan telef oldu #1

50 HAYVANINDAN 30'U TELEF OLDU

Mustafa Özoruç, ahırına su bastığını görünce önce kendi imkânlarıyla hayvanlarını kurtarmaya çalıştığını belirterek, "Ahırımda 50 tane büyükbaş hayvan vardı, ahırın su basmasıyla beraber hayvanları kurtarmaya çalıştım, bu arada yardım için itfaiye ve belediyeyi aradım. Kendi imkanlarımla 20 tanesini kurtardım ama su yükselince ahırdan çıkmak zorunda kaldım. Şimdiye kadar 25 hayvanım telef oldu, halen içerde var, toplam ne kadar telef olduğunu bilemiyorum, çünkü ahır su dolu.” dedi

Siverek’te sel: 30 büyükbaş hayvan telef oldu #2

"VATANDAŞLARIMIZ, DAHA ŞİDDETLİSİNE HAZIR OLSUN"

Siverek Belediye Başkan Yardımcısı Cumali Karavar, yapılan kurtarma çalışmalarına katılarak, yetkililerden bilgi aldı.

Karavar, yaptığı açıklamada, "İlçemizde akşam saatlerinde başlayan yağış ve dolu sonrasında mahallelerimizdeki zarar tespitlerimiz devam ediyor. Şuanda ŞUSKİ, İtfaiye ve Belediye ekiplerimiz koordineli bir şekilde çalışmalarına sabaha kadar devam edecek. Maalesef Fırat Mahallemizde bir ahırda 50 büyükbaş hayvanın barındığı bir ahırda yaklaşık 2 metre suyun yükselmesi sonucunda 30 tane hayvan telef oldu. Vatandaşımızın zararını İlçe Tarım Müdürlüğüne bildirdik, yarın tespitler yapılacaktır. Yarın daha şiddetli bir yağış bekliyoruz, bunun için vatandaşlarımızdan bu gibi olumsuz olayların yaşanmaması için tedbirlerini almalarını rica ediyoruz." diye konuştu.

Siverek’te sel: 30 büyükbaş hayvan telef oldu #3

Siverek’te sel: 30 büyükbaş hayvan telef oldu #4

Siverek’te sel: 30 büyükbaş hayvan telef oldu #5

Siverek’te sel: 30 büyükbaş hayvan telef oldu #6