Sivas’ta mangal kömürüne zam

Sivas’ta mangal kömürüne zam

Mangal kömürü satışı yapan esnaf, pandemi sürecinde kapanan piknik alanlarının ve soğuk havaların satışları olumsuz yönde etkilediğini belirterek, kömüre yaklaşık 2 katı zam yapıldığını aktardı.

Sivas’ta mangal kömürüne zam

Sivas’ta mangal kömürü ticareti yapan Ergül Şam, meşe ve çınar ağaçlarından binbir zorluklarla elde edilen mangal kömürünü satışa hazır hale getiriyor.

Şam, yaz aylarında gelir elde ettikleri mangal kömürü satışlarının kış aylarında ise durma noktasına geldiğini belirtti.

Pandemi süreciyle birlikte piknik alanlarının kapanmasının işlerini etkilediğini ve geçen yıla oranla kömürde yüzde 80 oranında artış olduğunu söyleyen Şam, geçtiğimiz yıl 3-4 lira olan mangal kömürünün kilosunun bu yıl 7 lira olduğunu söyledi.

“MALİYETLER ARTTI”

Şam, “İster istemez geçen seneden bu seneye bütün masraflarımız arttı. İşçi masrafları ikiye katladı, ambalaj malzemelerimiz, arabamızın yakıtı derken bunlar bize maliyet olarak yansıdı. Aynı zamanda kömür aldığımız yerlerde de mazottan dolayı, devlet de bir artış yaptı. Fiyatlarda yüzde 80 oranında bir artış oldu. Geçen sene toptan 4 liraya verdiğimiz kömür, bu sene 7 lira oldu. Bu bizim elimizde olan bir şey değil. Pandemi dönemindeki kısıtlamalardan dolayı insanlar çok dışarı çıkamadı. Bizim işlerde bir düşüş oldu, bu da ister istemez bize yansıdı ve fiyatların yükselmesine sebep oldu.” dedi.

Sivas’ta mangal kömürüne zam ViDEO

“ZAHMETLİ BİR İŞ”

Mangal kömürünün yapım aşamalarını anlatan Şam, “Bunun zahmetini anlatacak olsak inan bunun değeri değil, yapılışını bir görseniz şu an bedavaya satıyoruz yani. O dağlarda kalmaları, odunları kesmesi, hep insan emeğiyle yapılıyor. Artı bizim bu toz dediğimiz olay; burada kömürü mecbur elemek zorundayız tozunu değerlendirmeye çalışıyoruz, hurdaya gidiyor. Geri kalan kömürü de satmaya çalışıyoruz. Yükselen fiyatlar bizim elimizde değil biz belki ucuza alıyoruz ama bunun tozunu toprağını işçiliğini verdiğimiz zaman bize de bir maliyet oluşturuyor. Yapılışı çok zor. Halimizi görüyorsunuz, şu anda biz bu tozun toprağın içinde emek veriyoruz. İnanın emeğimizin karşılığı değil ama ekmek davası yapmak zorundayız.” diye konuştu.

Sivas’ta mangal kömürüne zam #1

MARKETLERDE 10 LİRA

Şam, ürettikleri mangal kömürünün marketlerde 2 kat fazla fiyata satıldığını söyleyerek, “Şu anda kış dolayısıyla piknik olayımız bitti, insanlar bir yere gidemiyor. Soğuk da bize ister istemez yansıdı, işler çok düştü. Sadece lokantacı arkadaşlarımıza kömür verebiliyoruz. Bir sezon geçti daha doğru düzgün bir para kazanamadık. Aldığımız fiyattan kömür sattık, döndük sattığımız fiyattan tekrar kömür almak zorunda kaldık. Kömürü biz 4 liradan alıp, 6 buçuğa satıyorduk. Seneye kömürü 5-5,5’a alacağımız söyleniyor. Biz bu fiyattan alıp kaç liraya satacağımızı bilmiyorum. Bunun bir de maliyetlerini masraflarını içine koymadan söylüyorum. Marketlerde yüksek fiyata satılıyor, onlar bizden alıp daha yüksek fiyata satıyorlar. Şu anda marketlerde kilosunu 10 liradan satıyorlar, biz burada 5-6 liraya satıyoruz. Emeğini biz çekiyoruz kaymağını ekmeğini onlar yiyor.” dedi.

Sivas’ta mangal kömürüne zam #2

Sivas’ta mangal kömürüne zam #3

Sivas’ta mangal kömürüne zam #4

Sivas’ta mangal kömürüne zam #5

İlginizi Çekebilir
Özgür Demirtaş ve Necmettin Batırel arasında 'Daron Acemoğlu' tartışması
Özgür Demirtaş ve Necmettin Batırel arasında 'Daron Acemoğlu' tartışması
546 YORUM
Gündem
Yasmin Erbil ile Yiğit Poyraz öpüştü
Yasmin Erbil ile Yiğit Poyraz öpüştü
154 YORUM
Magazin
Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun elini sıkmadı
Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun elini sıkmadı
464 YORUM
Gündem
Ebru Polat'tan göğüs frikiği
Ebru Polat'tan göğüs frikiği
121 YORUM
Magazin
Ayda 32,000TL kazanmanın yolu, bu yatırım!
ADVERTORIAL
CoinPro