Sinop’ta 3 bin yıllık gizli tünel gün yüzüne çıktı

Sinop’ta 3 bin yıllık gizli tünel gün yüzüne çıktı

İçerisinde Kral Midridat’ın mezarı ile ’Yedi Kuyular’ adlı mağaranın da olduğuna inanılan 3 bin yıllık tünellerden biri görüntülendi.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile ’Karadeniz’in incisi’ olarak adlandırılan Sinop’un, yer altı tarihi zenginliği göze çarpıyor.

Zaman geçtikçe yeni tünellerin keşfedildiği yer altının tam bir kültürel mirasa ev sahipliği yaptığı Sinop’ta tüneller gizemini korumaya devam ediyor.

Son olarak Sinop Ağız Diş Sağlığı Merkezi civarındaki tünellerden birisi görüntülendi.

Sinop’ta 3 bin yıllık gizli tünel gün yüzüne çıktı #1

TÜNELLERDEN DENİZE İNİLİYOR

Tünellerin son durumu hakkında açıklamalarda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun,
“Bundan 10 yıl önce 2010 yıllarında öğretmen okulunun bahçesinde büyük bir potern giriş çıkış kapısı gördük, daha sonra içeriye girip dolaştık. Daha sonra eski hastanenin inşaatı sırasında yine potern ve yer altında labirentler oluşan yer altı tünellerine tanık olduk. Daha sonra bu tünellerin şehrin çok daha fazla kısmında hâkim olduğunu gördük. O tünellerin varlığından haberdar olduk. Özellikle antik dönemde tünellerden denize inildiğini biliyoruz.” dedi.

Sinop’ta 3 bin yıllık gizli tünel gün yüzüne çıktı #2

“BİNALARIN TEMELLERİ TÜNELLERİ KESİYOR”

“Şehir yapılaşmış oldukça fazla yapı var hem de kamu binaları var.” diyen Tosun, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla bu tünelleri bu yapıların temelleri kesiyor. Hastanenin oradan yürümeye başladık ve kapalı spor salonu doğrultusunda indik, gördük ki kapalı spor salonu yolu kesiyor. Binaların temelleri tünelleri kesiyor.”

Sinop’ta 3 bin yıllık gizli tünel gün yüzüne çıktı #3

Sinop’ta 3 bin yıllık gizli tünel gün yüzüne çıktı #4