Pilotların maaşları 26 bin liradan başlayınca ilgi arttı

Pilotların maaşları 26 bin liradan başlayınca ilgi arttı

Pilotluk eğitimi için 400 bin ile 700 bin lira arasında para ayıran öğrenciler, mezun olduktan kısa bir süre sonra yüksek maaşlarla bu masrafları geri kazanıyor.

Türkiye'de havayolu taşımacılığında potansiyel günden güne artıyor.

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, Türkiye'de havayolu sektöründe donanımlı ve nitelikli pilot eksikliği mevcut.

Özel havayolu şirketlerinin artması ile hava ulaşımındaki hızlı büyüme ve gelişim süreci, nitelikli personel ihtiyacını doğuruyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl eğitime başlayan Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde açılan Pilotaj Bölümü, öğrenciler tarafından yoğun ilgi görüyor.

KISA SÜREDE MASRAF ÇIKARILABİLİYOR

Pilotluk için 5 yıl süren bir eğitim alan öğrenciler, 400 bin TL ila 700 bin TL arasında para ayırarak, mezun olduklarında yüksek maaşlarla iş bularak, kısa sürede bu masraflarından daha fazla para kazanabiliyor.

GENÇ PİLOTLAR 26 BİN TL İLE BAŞLIYOR

Pilotaj Bölümü Eğitim Müdürü Süleyman Doğan, "Zorlu eğitim sürecinin ardından öğrenciler, havayollarında 26 bin TL maaşla işe başlıyorlar ve 94 bin TL’ye kadar çıkabiliyorlar. Son 10 yılda pilotluk eğitimlerine ilgi yüzde 50-60 arttı” dedi.

220 SAAT TEORİK, 17 SAAT PRATİK EĞİTİM VERİLİYOR

KTO Karatay Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Pilotaj Bölümü Eğitim Müdürü Süleyman Doğan, öğrencilerin, Planör Pilot Lisansıyla başlatıldığını, sonrasında Hususi Pilot Lisansı (PPL), Öğrenci Pilot Lisansı (SPL) ile devam edildiğini, Sorumlu Pilot Uçuşu (PIC), Çok Motor Sınıf Yetkisi (MECR) eğitimleri verildiğini bildirdi. Doğan, çeşitli sivil havacılık sınavlarını geçen kursiyerlerin hava yollarında çalışmaya hazır hale geldiklerini söyledi. Toplamda 220 saatlik eğitime ek olarak 17 saatlik planör eğitimi verdiklerini de belirten Doğan, eğitimlerin yüksek güvenlikli hava araçlarında yapıldığını kaydetti.

YÜKSEK MAAŞLARLA İŞ BULUYORLAR

Öğrencilerin, dünyada revaçta olan bir mesleğe sahip olduklarını ve yüksek maaşlarla iş bulma şanslarının yüksek olduğunu belirten Doğan, şöyle konuştu:
"Pilot adaylarında aranan özelliklerin başında çok sağlıklı olmaları gerekiyor. Ayrıca temel matematik, fizik ve beşeri bilimleri de iyi bilmesi gerekiyor. Bu zorlu sürecin ardından öğrenciler, havayollarında 3 bin 400 euro maaşla işe başlıyorlar ve 12 bin euroya kadar çıkabiliyorlar. Bunlar pilotların normal maaşları. Fazla mesai, kıtalararası uçuşlar, yatıya kalma gibi ekstralarla 5-6 bin euro gibi fazladan gelirleri de olabiliyor. Pilotluğa ilgi de son 10 yılda yüzde 50-60’lık bir artış var. Türkiye’deki yabancı pilot popülasyonunun yüksek olmasının etkisi büyük. Gençlerimiz de bu sektörde iş bulma şansının çok olduğunu bilerek bu işe yöneliyor.”

"ÇALIŞMALAR ZOR AMA SEVİNCE HER ŞEY KOLAY"

Pilot eğitimi alan öğrenci Ecrem Fıçıcı, çocukluğunda çok sık seyahat yaptığı için uçaklara karşı ilgisi olduğunu bu nedenle pilot olmaya karar verdiğini belirterek, "Eğitimim çok güzel gidiyor, memnunum. Yaklaşık 3-4 aydır yer dersleri ve havacılık dersleri alıyorum. Sadece simülasyonda uçmuştum. İlk defa planörle uçacağım için heyecanlıyım. İleride uçuş eğitmeni olarak çalışmak istiyorum” diye konuştu. Muhammet Şami Çetin ise küçük yaşlardan bu yana uçmak istediği için bu mesleği seçtiğini belirterek, "Benim de simülasyon deneyimim olmuştu. İlk defa canlı canlı uçacağım. Çalışmalarımız ağır, derslerimiz zor ama sevdikten sonra her iş kolay. Hedefim pilot olmak” dedi.

Pilotların maaşları 26 bin liradan başlayınca ilgi arttı #1

Pilotların maaşları 26 bin liradan başlayınca ilgi arttı #2

Pilotların maaşları 26 bin liradan başlayınca ilgi arttı #3

Pilotların maaşları 26 bin liradan başlayınca ilgi arttı #4

Pilotların maaşları 26 bin liradan başlayınca ilgi arttı #5

Pilotların maaşları 26 bin liradan başlayınca ilgi arttı #6

Pilotların maaşları 26 bin liradan başlayınca ilgi arttı #7

Pilotların maaşları 26 bin liradan başlayınca ilgi arttı #8

Pilotların maaşları 26 bin liradan başlayınca ilgi arttı #9

Pilotların maaşları 26 bin liradan başlayınca ilgi arttı #10