Özel Harekat basına açık tatbikat gerçekleştirdi

Özel Harekat basına açık tatbikat gerçekleştirdi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü, 4 gün süren yıl sonu eğitim tatbikalarını uçak, metro, gemi ve arazide gerçekleştirildi. Tatbikatın son günü, basına açık icra edildi.

Özel Harekat basına açık tatbikat gerçekleştirdi

Özel Harekat Şube Müdürlüğü, 4 gün süren yıl sonu eğitim tatbikalarını gerçekleştirdi. Son gün basına açık gerçekleştirilen tatbikattan nefes kesen görüntüler yansıdı.

Tatbikatın ilk gününde gemiden rehine kurtarma operasyonu yapılırken, ikinci gününde kaçırılan uçaktan rehine kurtarma operasyonu gerçekleştirildi. Tatbikatın üçüncü gününde ise metrodan rehine kurtarma operasyonu tatbikatı yapıldı.

Son iki günde ise arazi faaliyeti tatbikatları gerçekleştirildi. Aracını bir noktada bırakıp ormanın içine kaçan suçluların helikopter ile iz takibi yapılması ve yakalanması operasyonu tatbikatı gerçekleştirildi.

Özel Harekat tatbikatı nefes kesti VİDEO

376 PERSONEL KATILDI

Tatbikat kapsamında iz takibi yapabilen köpeklerde kullanıldı. Tatbikata, Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne bağlı 376 personel katıldı. Sarıyer 'deki Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksekokulu'nda gerçekleştirilen tatbikatları, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'da yakından takip etti.

Özel Harekat basına açık tatbikat gerçekleştirdi #1

TATBİKATA KÖPEKLER DE KATILDI

Arazi faaliyeti tatbikatının yapıldığı alana helikopterle gelen Çalışkan, tatbikatın başlaması komutunu telsizden verdikten sonra tatbikatı yakından takip etti.

Suçluya yakından müdahale yöntemlerini gösteren Özel Harekat polisleri, ardından minibüsteki rehineyi kurtarmak için köpekli operasyon tatbikatı ve otobüsten rehine kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.

Helikopter ve zırhlı araçlarında kullanıldığı tatbikatta, helikopterden makineli tüfek ile atış yapılarak hedefler vuruldu. Zırhlı iki kirpi aracının da görev aldığı tatbikatta belirlenen hedeflere seri atışlar yapıldı.

Özel Harekat basına açık tatbikat gerçekleştirdi #2

KURBAN KESİLDİ

Helikopter ve zırhlı araç atışından sonra parkurda hünerlerini sergileyen özel harekat polisleri, tabanca ile hedefleri vurdu. Keskin nişancıların da görev aldığı tatbikatta, 3 keskin nişancı belirlenen hedefleri tam isabetle vurdu. Tatbikatın tamamlanmasıyla birlikte Mustafa Çalışkan ve Özel Harekat polisleri dualarını ettikten sonra kurban kesimi yapıldı.

Özel Harekat basına açık tatbikat gerçekleştirdi #3

ÖZEL HAREKAT 1622 OPERASYONA KATILDI

İstanbul Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekiplerinin, 1 Ocak tarihinden 3 Aralık tarihine kadar katılmış olduğu operasyon verileri de paylaşıldı. Özel Harekat polisleri, Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleriyle birlikte 158, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleriyle 120, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleriyle 936, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleriyle 150, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleriyle 126, Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleriyle 1, diper birimlerle ise 131 operasyona katkı sağlarken toplam 1622 operasyona katıldılar.

Özel Harekat basına açık tatbikat gerçekleştirdi #4

Özel Harekat basına açık tatbikat gerçekleştirdi #5

Özel Harekat basına açık tatbikat gerçekleştirdi #6

Özel Harekat basına açık tatbikat gerçekleştirdi #7

Özel Harekat basına açık tatbikat gerçekleştirdi #8

Özel Harekat basına açık tatbikat gerçekleştirdi #9

Özel Harekat basına açık tatbikat gerçekleştirdi #10