Muğla'daki Eşen Camii'nden yeniden ezan sesi yükselecek

Muğla'daki Eşen Camii'nden yeniden ezan sesi yükselecek

Zaman içinde kullanılamaz hale gelen 148 yıllık caminin restorasyonu yapılıyor.

Muğla'daki tarihi cami restore ediliyor.

Seydikemer ilçesinde, köylüler tarafından imece usulü, taş ve ahşaptan yapılan Eşen Camii, bölgenin ilk ibadethaneleri arasında yer alıyor.

Zamanla yıpranan ve 10 yıl önce kullanılamaz hale gelen caminin restorasyonuna, Seydikemer Belediyesi öncülüğünde başlandı.

TARİHİ CAMİYE RESTORASYON

Restorasyon kapsamında, caminin yıkılan minaresi, şadırvanı ve tuvaleti yapılacak.

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, mahalle sakinlerinin 148 yıllık caminin minaresinden yükselecek ezan sesini beklediğini söyledi.

Muğla daki Eşen Camii nden yeniden ezan sesi yükselecek #1

"ATALARIMIZIN MİRASI"

Caminin, üst katında kadınların namaz kılacağı yerle birlikte 250 metrekare alana sahip olduğunu belirten Otgöz, "Atalarımızın miras bıraktığı bu tarihi camiyi restore edip gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Burayı en güzel şekilde ibadete açmak için çalışmalarımız sürüyor." dedi.

Otgöz, 1 milyon 323 bin lira olan restorasyon bedelinin yüzde 90'ını, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun karşıladığını bildirdi.

Muğla daki Eşen Camii nden yeniden ezan sesi yükselecek #2

"TARİHİ CAMİLERİMİZİN HEPSİNİ İBADETE AÇMAYI HEDEFLİYORUZ"

Bunun sonrasında Seydiler Mahallesi'ndeki bir caminin de restorasyon programına alındığını anlatan Otgöz, "Karaköy'de bir camimiz var, onu da gün yüzüne çıkarıp inşallah restore ettireceğiz. Tarihi camilerimizin hepsini ibadete açmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Eşen Mahallesi'nin belde olduğu 1999-2009'da belediye başkanlığı yapan 72 yaşındaki Yusuf Yiğit ise Kur'an-ı Kerim okumayı restore edilen camide öğrendiğini söyledi.

Yiğit, caminin, restorasyonunun ardından eskisinden güzel olacağına inandıklarını dile getirdi.