Mardin'de HDP'li 3 belediyeye kayyum atandı

Mardin'de HDP'li 3 belediyeye kayyum atandı

Dün terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan Mardin’in Savur, Derik ve Mazıdağı ilçelerinin HDP’li Belediye Başkanları yerine, kayyum görevlendirildi.

Mardin'de HDP'li 3 belediyeye kayyum atandı

Mardin'de terör soruşturması kapsamında HDP'li Mazıdağı Belediye Başkanı Nalan Özaydın, Savur Belediye Başkanı Gülistan Öncü ve Derik Belediye Başkanı Mülkiye Esmez'in yerine görevlendirme yapıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında Mazıdağı Belediye Başkanı Nalan Özaydın, Savur Belediye Başkanı Gülistan Öncü, Derik Belediye Başkanı Mülkiye Esmez'in "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan gözaltına alındığı hatırlatıldı.

GEÇİCİ TEDBİR OLARAK UZAKLAŞTIRMA

Özaydın, Öncü ve Esmez'in haklarında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak Anayasa'nın 127. maddesi ile 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddesine istinaden İçişleri Bakanlığının onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı ifade edilen açıklamada, Belediye Kanunu'nun 45. ve 46. maddeleri uyarınca üç belediyeye görevlendirme yapıldığı bildirildi.

Mardin de HDP li 3 belediyeye kayyum atandı #1

KAYMAKAMLAR GÖREVE GELDİ

Açıklamada, Özaydın'ın yerine Mazıdağı Kaymakamı Muhsin Duran Kalkan, Öncü'nün yerine Savur Kaymakamı Bayram Türker, Esmez'in yerine de Derik Kaymakamı Hakan Kafkas, Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği kaydedildi.

Mardin de HDP li 3 belediyeye kayyum atandı #2

Mardin de HDP li 3 belediyeye kayyum atandı #3