Manisa'da pamuk hasadı başladı, 'beyaz altın' yüz güldürdü

Manisa'da pamuk hasadı başladı, 'beyaz altın' yüz güldürdü

Çiftçinin 'beyaz altın'ı olan pamuğun hasadı başladı. Pamuktan bu yıl, dekar başına 600 kiloluk verim alındı. Üretici, pamuğun kilosunun 5 TL'den satılmasını istiyor.

Manisa, Türkiye'nin tarım alanında önemli illeri arasında yer alıyor. 'Beyaz altın' olarak adlandırılan pamuğun da en çok üretildiği illerden biri olan Manisa'da bu yıl ilk pamuk hasadına başlandı.

Lifiyle tekstile, çekirdeğiyle yağ ve yem sanayisine, linteriyle kağıt sanayisine, küspesiyle de besicilik sektörüne ham madde sağlaması dolayısıyla stratejik ürünlerin başında gelen pamukta dekar başına verim, Manisalı üreticiyi mutlu etti.

"TABAN FİYAT 5 TL OLSUN"

Kent genelinde 80 bin dekar alanda ekimi yapılan pamuk için üretici, pamukta taban fiyatın kilogramda en az 5 TL olmasını istiyor. Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, Manisa'da bu yıl 1471 üreticinin ekim yaptığını kaydederek, şunları söyledi:

PAMUK PRİMLERİNİN YÜKSELTİLMESİNİ BEKLİYORLAR

"Bu yıl pamuk hasadı başladığında tek korkumuz yağmurun yağmasıydı. Yağmur yağmadığı için pamuk şu an kaliteli. İlçemiz pamuk olarak lif bakımından Bergama Kınık'tan sonra en iyi uzun lif çıkaran ilçe. Bu yılki fiyatlar da 4 bin 200 TL civarında. Bunun en azından 4 bin 700 civarında olması lazım. Bir de pamuk primleri 3 yıldan beri hep aynı yerde seyrediyor. Biz pamuk primlerinin devlet büyüklerimiz tarafından yükseltilmesini istiyoruz."

VERİMDEN MEMNUNLAR

Bu yıl 190 dönüm arazisinde pamuk üreten Kumkuyucak Mahallesi'nin muhtarı Nuri Karacaoğlu, verimden dolayı memnun olduklarını belirterek, "Hasadımıza başladık. Hayırlısı olsun, diyoruz. Verimlerden dolayı bu yıl memnunuz. Fiyatların biraz daha yüksek olması beklentimiz. 5 TL'nin altına düşmesi bizim için sıkıntı" dedi.

"MAKİNE 650 İŞÇİNİN YAPTIĞI İŞİ 1 GÜNDE YAPIYOR"

Kumkuyucak Mahallesi'nde çiftçilikle uğraşan ve aynı zamanda pamuk toplama makinesinin sahibi olan Hüseyin Güç, bu yıl verimlerin genelde iyi olduğunu ve dekar başına 600 kilo verim elde ettiklerini kaydetti.

Makineyle birlikte günde 60 tona kadar pamuk topladıklarını dile getiren Güç, "Pamuk toplama fiyatımız dekar başına 200 TL. Makineleşmeyle birlikte çiftçinin maliyeti düştü. Bir işçinin günlük maksimum toplayacağı pamuk 100 kilo civarındadır. Fakat makine 650 kişinin yaptığı işi bir günde yapıyor. İşçilerle toplamaya kalksanız 1 günde o kadar pamuğu toplamanıza imkan yok. Mesela işçilerin taşınması, barındırılması, hava şartları, sağlık sorunları gibi durumlar söz konusu olabiliyor. O yüzden işçilik de zor oluyor. Bu tür sıkıntıları makineleşme ortadan kaldırıyor. En güzel tarafı da kısa sürede toplanıyor olması" diye konuştu.

Manisa da pamuk hasadı başladı, beyaz altın yüz güldürdü #1

Manisa da pamuk hasadı başladı, beyaz altın yüz güldürdü #2

Manisa da pamuk hasadı başladı, beyaz altın yüz güldürdü #3

Manisa da pamuk hasadı başladı, beyaz altın yüz güldürdü #4

Manisa da pamuk hasadı başladı, beyaz altın yüz güldürdü #5

Manisa da pamuk hasadı başladı, beyaz altın yüz güldürdü #6

Manisa da pamuk hasadı başladı, beyaz altın yüz güldürdü #7

Manisa da pamuk hasadı başladı, beyaz altın yüz güldürdü #8

Manisa da pamuk hasadı başladı, beyaz altın yüz güldürdü #9

İlginizi Çekebilir
Fenerbahçe, yeni transferi Ozan Suncak'ın sözleşmesini feshedecek
Fenerbahçe, yeni transferi Ozan Suncak'ın sözleşmesini feshedecek
767 YORUM
Transfer dosyası
Evde, ofiste, tatilde her yerde paranı ikiye katla
ADVERTORIAL
CoinPro
Göztepe - Altay maçında kaleciye saldırı
Göztepe - Altay maçında kaleciye saldırı
453 YORUM
Futbol
Uğur Dündar, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı
Uğur Dündar, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı
528 YORUM
Gündem
Suudi Arabistan Ticaret Bakanı ile bir araya geldi
Suudi Arabistan Ticaret Bakanı ile bir araya geldi
242 YORUM
Gündem