Sanayi Bakanlığı'ndan koronaya karşı 6 milyonluk destek

Sanayi Bakanlığı'ndan koronaya karşı 6 milyonluk destek

Koronavirüsle mücadele kapsamında, dezenfektan ürünlerin yerli üretiminde işletme başına 6 milyon liralık destek verilecek.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yetkililer, tedbirler alıyor.

Bu kapsamda koronavirüs salgınının ekonomiye olumsuz etkilerine karşı KOBİ'lere kalkan olması beklenen 3'lü koruma paketini açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüse karşı 6 milyon liralık destek vereceklerini belirtti.

3 AYAKLI PLAN DEVREYE GİRDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak için 100 milyar liralık bir kaynağı devreye alan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nin ardından, bakanlıklar da eşgüdüm içerisinde çalışmalarını yürütüyor.

Bu kapsamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ilgili kuruluşu olan KOSGEB vasıtasıyla üç ayaklı bir planı devreye soktu.

"KOSGEB ALACAKLARINI ERTELİYORUZ"

KOSGEB aracılığıyla dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven gibi ürünlerin yerli üretimine işletme başına 6 milyon lira kadar destek vereceklerini belirten Bakan Varank, “KOSGEB alacaklarını 3 ay erteliyoruz. KOSGEB projelerine de 4 ay ek süre vereceğiz.” dedi.

Sanayi Bakanlığı ndan koronaya karşı 6 milyonluk destek #1

Bakan Varank, "Dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske ve eldiven gibi ürünleri yerli imkânlarla üreten işletmelerimiz, KOSGEB’in Teknoyatırım Destek Programı’ndan faydalanabilecek. Salgın riskinin ortadan kalktığı resmi makamlar tarafından duyurulana kadar bu programdan yararlanabilecekler. İşletmelerin bu ürünlerle ilgili projelerini hazırlayacaklar. Bu projelere, 6 milyon TL'ye kadar destek vereceğiz. Bunun 4 milyon 200 bin TL'si geri ödemeli olacak." dedi.

"KOBİ'LERLE TEMASA GEÇTİK"

Bakan Varank, piyasalardaki tüm gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, "Koronavirüsün tüm dünyaya yayılmasının ardından listeye eklediğimiz ürünlerde doğal olarak bir talep oluştu. Talebi karşılamak için üreticilerle, yani işletmelerle ve KOBİ'lerle temasa geçtik. Vereceğimiz desteklerle bu ürünlerdeki artan talebin karşılanmasına katkı sağlayacağız. Maalesef bazı fırsatçıların ortaya çıkardığı spekülasyonların da önüne geçeceğiz." dedi.

ÖNLEMLER TEKRARDAN KONUŞULACAK

Bakan Varank, Türkiye’nin koronavirüs salgın riskine karşı ilk reaksiyon gösteren ülkelerden biri olduğunu, bakanlık olarak da virüsün Çin sınırlarındayken alacakları önlemleri masaya yatırmaya başladıklarını belirtti.

"TÜM ENSTRÜMANLARI KULLANACAĞIZ"

Salgınla mücadele de büyük çaba gösterdiklerini belirten Bakan Varank, "İşletmelerimiz, dünyaya hızla yayılan bu salgından elbette etkileniyorlar. KOBİ’lerimizi korumak için yapılması gerekenleri biliyoruz, bunları da uygulamaya başladık. Bu süreçte ve dünyada bu salgının etkileri ortadan kalktıktan sonra üretimde sürekliliği sağlamak için elimizdeki tüm enstrümanları kullanmaya devam edeceğiz. Koronavirüse karşı, kamu, özel sektör, üniversiteler topyekun bir mücadele veriyoruz." dedi.

İlginizi Çekebilir
Nurgül Yeşilçay'ın zayıflama sırrı
Nurgül Yeşilçay'ın zayıflama sırrı
345 YORUM
Magazin
Kılıçdaroğlu, ilkokulda başörtüsü olmasına da karşı çıktı
Kılıçdaroğlu, ilkokulda başörtüsü olmasına da karşı çıktı
714 YORUM
Politika
Kılıçdaroğlu'nun başörtüsüyle ilgili sözleri canlı yayında hatırlatıldı
Kılıçdaroğlu'nun başörtüsüyle ilgili sözleri canlı yayında hatırlatıldı
431 YORUM
Medya
Hande Sarıoğlu deri pantolonuyla poz verdi
Hande Sarıoğlu deri pantolonuyla poz verdi
237 YORUM
Magazin
58 yaşında yatırım yapmayı öğrendi!
ADVERTORIAL
Coin Haber