Konya’da maske takmayanlara sedyeli uyarı

Konya’da maske takmayanlara sedyeli uyarı

Kentte artan koronavirüs vakalarına dikkat çekmek isteyen dernek üyeleri tulum giyerek ellerinde sedye ile vatandaşın karşısına çıktı. Hatasını anlayanlar anında maskelerini yüzlerine geçirdi.

Konya’da maske takmayanlara sedyeli uyarı

Konya'da faaliyet gösteren bir derneğin üyeleri, kentte artan koronavirüs vakalarına dikkat çekmek amacıyla sosyal deney yaptı.

Kentin en işlek caddelerinden Zafer Meydanı'nda, tulum giyen ve maske takan dernek üyeleri, maskesiz gezen veya maskesini doğru şekilde takmayan vatandaşın önüne sedye ile çıktı.

HATALARINI ANLAYIP, MASKE TAKTILAR

Diğer dernek üyeleri de ellerindeki megafonla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sosyal medyadaki uyarılarını sık sık anons ederek, tedbirlere uyulması konusunda vatandaşı ikaz etti.

Önlerini sedye ile kesen tulumlu dernek üyelerini görünce kısa süreli şaşkınlık yaşayan maskesiz vatandaşlar, hatalarını anlayarak maskelerini taktı.

Konya’da maske takmayanlara sedyeli uyarı  #1

"DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİK"

Dernek Başkanı Şerife Çelikkol, yaptığı açıklamada, koronavirüs ile mücadelede sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü belirterek, “Yaptığımız sosyal deneyle, vatandaşlara, bu mücadelenin sağlık çalışanlarına bırakılmaması ve kurallara uyarak mücadeleye destek verilmesi gerektiğine dikkat çekmek istedik.” dedi.

"HAFIZALARDA KALACAK"

Derneğin Sağlık, Gıda ve Spor Komisyonu Başkanı Lütfi Çalık ise tedbirsizlik sonucunda vakaların tekrar artmaya başladığını, maske, mesafe ve hijyen kuralının tekrar hatırlatılması gerektiğini, bu uyarıyı da hafızalarda kalacak şekilde yapmak istediklerini belirtti.

Konya’da maske takmayanlara sedyeli uyarı  #2

"MASKESİZ VATANDAŞIN ÖNÜNE ÇIKTIK"

Dernek üyeleriyle farkındalık çalışmalarına devam edeceklerini ve koronavirüs ile mücadeleye destek olacaklarını vurgulayan Çalık, şunları kaydetti:

“Tulum giyerek, sedyeyle, maskesiz vatandaşın önüne çıktık. Megafonla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın mesajlarını anons ederek maske, mesafe ve hijyen kuralını hatırlattık. Vatandaşa hasta olabilme ihtimalini düşündürmek, buna engel olabilmek için de kurallara uymaları gerektiğini hatırlatmış olduk.”