HDP'li Kızıltepe Belediyesine kayyum atandı

HDP'li Kızıltepe Belediyesine kayyum atandı

Göreve geldikten sonra ilk iş olarak belediyedeki asker ve polisleri dışarı çıkarttıran ve güvenlik duvarlarını yıktıran HDP'li Nilüfer Elik Yılmaz, görevden alındı.

HDP'li Kızıltepe Belediyesine kayyum atandı

Terör örgütü PKK ile ilişkisi tespit edilen HDP'li belediye başkanlarına yönelik başlatılan soruşturmalar kapsamında; Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz, görevden alındı.

HDP'li Yılmaz'ın yerine, Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam kayyum olarak atandı.

Görevden alınan HDP'li başkan, seçimlerin ardından belediyeye geldiği ilk günlerde terör saldırılarına karşı alınan önlemleri tek tek ortadan kaldırmıştı.

BALYOZ ŞOVU

Belediyede koruma olarak görev yapan asker ve polisleri dışarı çıkaran Nilüfer Elik Yılmaz, olası terör saldırılarına karşı kurulan güvenlik duvarlarını da balyozla kırarak şov yapmıştı.

HDP li Kızıltepe Belediyesine kayyum atandı   #1

HDP li Kızıltepe Belediyesine kayyum atandı   #2

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Mardin Valiliği'nden yapılan açıklamada; Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz hakkında, Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2014/111 Esas sayılı kovuşturma dosyası kapsamında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan yargılamasının devam ettiği, ayrıca Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2019/1642 ve 2019/8289 sayılı dosyalarında ise "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan soruşturmalarının sürdürüldüğü anımsatıldı.

Ayrıca Kızıltepe Belediye Başkanı Yılmaz'ın, hakkında devam eden adli işlem süreçler göz önünde bulundurularak Anayasa'nın 127'nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47'nci maddelerine istinaden, bakanlığın onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı ifade edildi. Yılmaz'ın yerine, "belediye başkan vekili" olarak Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam'ın görevlendirildiği kaydedildi.