Kerbela'da ölenler için 3 günlük yas ilan edildi

Kerbela'da ölenler için 3 günlük yas ilan edildi

Dün, Irak Kerbela'daki anma etkinliklerinde 31 kişi hayatını kaybetti, 3 günlük yas ilan edilen olayın detayları ve koşunun tarihteki anlamı haberimizde.

Irak'ın Kerbela kentinde dün Aşure merasiminde yaşanan izdiham sonucu 31 kişi ölmüş, 200 kişi yaralanmıştı.

Olayın ardından Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Kerbela'ya giderek facianın yaşandığı bölgede incelemelerde bulunduktan sonra hastanede yaralıları ziyaret etmişti.

Irak Sağlık Bakanlığı, Kerbela'daki Aşure Günü etkinliklerinde Tuveriç Koşusu sırasında izdiham çıktığını açıklamıştı.

KILIÇLA KOŞARKEN BİRBİRLERİNİ KESTİLER

Etkinlikte kılıçlarını sallarken yaralananlar oldu.

Kılıcı kendi vücutları için sallayanlar, Tuveriç Koşusu'nda da bunu devam ettirince hem kendilerini hem de yanında koşanları derinden yaraladı.

Yaralanan Iraklı Şii Müslümanlar, secdeyle hastanelere taşındı.

TUVERİÇ KOŞUSU'NUN ANLAMI

Tuveriç Koşusu; Kerbela Vakası'nda Hz. Ali'nin oğullarından Hz. Abbas'ın, anne tarafından kuzenlerinin Tuveriç Köyü'nden çıkarak Kerbela'da susuz kalanlara koşarak su taşımaları olayıdır.

Her yıl Aşure Günü'ndeki etkinliklerde binlerce kişi, bu olayı anmak için Tuveriç köyünden Kerbala'ya Tuveriç Koşusu'nu gerçekleştirir.

Irak'ta Aşure Günü izdihamı

BAŞBAKAN 3 GÜNLÜK YAS İLAN ETTİ

Kerbala Valiliğince yayınlanan yazılı açıklamada, Vali Nesif el Gutabi'nin talebi ve Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi'nin onayı üzerine Kerbela vilayetinde Aşure etkinlikleri sırasında yaşanan izdihamda hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan edildiği belirtildi.

KERBELA OLAYI NEDİR

Tarihe Kerbela Vakası şeklinde geçen olay, Emevi Devleti'nin ilk halifesi Muaviye bin Ebu Süfyan'ın ölümünden sonra yerine geçen oğlu Yezid'in, Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin'den kendisine biat etmesini istemesiyle başladı. İslam'da saltanatın olmadığı gerekçesiyle buna karşı çıkan Hazreti Hüseyin ve beraberindekiler, 10 Ekim 680'de (Hicri 10 Muharrem 61) bugünkü Irak sınırları içinde bulunan Kerbela şehrinde Yezid'in ordusu tarafından şehit edildi. İslam tarihinin önemli ve acı olaylarından biri olan Kerbela olayı, hicri takvime göre her sene Muharrem ayının 10'una rastlayan Aşure Günü, tüm Müslümanlar tarafından anılıyor.