Kayseri'de 7,5 milyon yıllık iki fosil daha bulundu

Kayseri'de 7,5 milyon yıllık iki fosil daha bulundu

3 farklı bölgede 14 kişi ile yapılan kazı çalışmalarında 50 metre aralıkla 7,5 milyon yıllık 'Choerolophodon' cinsine ait bulunan iki fosil, müzede sergilenecek.

Kayseri'de 7,5 milyon yıllık iki fosil daha bulundu

Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki Yamula Barajı kıyısında bulunan Taşhan bölgesinde, 2 yıl önce keçi otlatan çoban, dev fosil parçası buldu.

Çobanın durumu bildirmesi üzerine bölgede kazı yapıldı.

Yapılan kazılarda, fil, zürafa, at ve gergedana ait 7,5 milyon yıllık fosiller bulundu. Ara verilen hazı çalışmaları, geçen ay yapılan etüt çalışmasının ardından yeniden başlatıldı.

7,5 MİLYON YILLIK İKİ FOSİL DAHA

Yamula Barajı kıyısında ve Barsama bölgesinde yapılan kazı çalışmaları Emmiler, Taşhan ve Çevril olmak üzere 3 bölgede sürdürüldü. Yürütülen çalışma kapsamında, Çevril bölgesinde 50 metre aralıkla 7,5 milyon yıllık  'Choerolophodon' cinsine ait iki fosil daha bulundu.

Kayseri de 7,5 milyon yıllık iki fosil daha bulundu #1

LABORATUVARA GÖTÜRÜLECEK

Kazı ekibi Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu başkanlığında yapılan kazılarda bulunan fosiller topraktan çıkarılarak alçı ceket yöntemiyle temizlendikten sonra incelenmek üzere laboratuvara götürülecek.

FOSİL MÜZESİNDE SERGİLENECEK

Kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Uzman Antropolog Özge Kahya, “Çalışmalarımıza Taşhan ve Emmiler bölgesine ağırlık verdik. Bu yıl ki çalışmalarda bulduğumuz fosil file ait olup 7,5 milyon yıl geçmişe sahiptir. Bulduğumuz fosil iki farklı file aittir. Su seviyesi düştükçe yeni fosiller bulmaktayız. Geçen hafta Obruk Mağara Araştırma Grubu’ndan Ali Ethem ve ekibi çalışma yaptı. Su altı aramalarında birçok fosil kalıntısına rastladık. Yamula Barajı'nda kurtarma kazısını eylül sonuna kadar yapacağız. Daha sonra kış döneminde de bulduğumuz fosillerin güçlendirme ve laboratuvar çalışmaları yapılacak. Yamula Barajı'nın üçte ikisi fosil bulma alanımız. Kazı çalışmaları yıllarca sürecek. Bulunan fosiller gerekli incelemelerin ardından çalışmaları başlamış olan fosil müzesinde sergilenecek.” dedi.

Kayseri de 7,5 milyon yıllık iki fosil daha bulundu #2

Kayseri de 7,5 milyon yıllık iki fosil daha bulundu #3

Kayseri de 7,5 milyon yıllık iki fosil daha bulundu #4