İzmir'deki orman yangınında zarar gören alan soğutuluyor

İzmir'deki orman yangınında zarar gören alan soğutuluyor

Çeşme ilçesinin turistik mahallesi Alaçatı'da, otluk ve makilik alanda çıkan yangın tamamen kontrol altına alındı. Ekiplerin yangında zarar gören alanda soğutma işlemleri devam ediyor.

İzmir'deki orman yangınında zarar gören alan soğutuluyor

İzmir'in Çeşme ilçesindeki en önemli turistik bölgelerden biri olan Alaçatı'da, port yolu üzerindeki otluk ve makilik alanda, akşam saatlerinde belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmıştı.

Yangının ardından bölgeye sevk edilen ekiplerin havadan ve karadan yoğun müdahalesiyle alevler kontrol altına alındı.

Ormanlık alandaki yangın rüzgarın da etkisiyle büyüyerek bölgede bulunan işletmelere de sıçradı.

Tatil yapan vatandaşlar tahliye edilirken, büyük bir kargaşa yaşandı. Bazı vatandaşların olay yerinden uzaklaşmak için rastgele otomobillere bindiği öğrenilirken, mekanlarda büyük çaplı hasar meydana geldi.

Bölgede itfaiye ekiplerinin soğutma çalışmaları devam ediyor.

İzmir Alaçatı'da yangın VİDEO

 

"EN BÜYÜK TESELLİMİZ CAN KAYBININ OLMAMASI"

Yangında zarar gören mekanların işletmecilerinden Öner Karaman, "Yangından bir saat önce küçük bir duman gördük ve yetkilileri aradık ama gelen olmadı. Bunun üzerine kendi imkanlarımızla yangını söndürme ve insanları tahliye çalışmalarına başladık. En büyük tesellimiz can kaybının olmaması. İlk belirlemelere göre yangından etkilenen işletmelerde 5 milyon liralık zarar ön görülüyor. Hasar tespit çalışmalarına başladık. Pandemi döneminde istihdamı sağlamak için bu kadar emek vermemize rağmen zamanında müdahale edilememesi bizi çok üzdü. Bazı şeylerin tarifi yoktur. Allah bir daha böyle bir şey göstermesin" dedi.

İzmir deki orman yangınında zarar gören alan soğutuluyor #1

"3 ARKADAŞ ÜZERİMİZE BİRER DAMACANA SU DÖKTÜK"

Alevlerin içerisinden köpeklerini kurtaran işletmeci Engin Dane ise "Yangın sıçradığında üç yavru köpeğimizi kurtarmaya koştuk. 3 arkadaş üzerimize birer damacana su döktük. Ardından da alevlerin arasına girerek onları kurtardık. Onlara bir şey olsaydı böyle sağlam duramazdık. Cana geleceğine mala geldi. Üzgünüz ama umarım telafi edilir" ifadelerini kullandı.

"HAYVANLARIMIZI ZOR KURTARDIK"

İtfaiyenin geç müdahalede bulunduğunu iddia eden işletmeci Caner Çetin de, "Makilik alanda çıkan yangın rüzgarın etkisiyle ve itfaiyenin de geç kalmasıyla işletmelere yayıldı. Alaçatı bölgesindeki işletmelerin desteklerini bekliyoruz. Yangın anında içeride tam anlamıyla can pazarı vardı. Personel çadırları yandı, hayvanlarımızı zor kurtardık" diye konuştu.

İzmir deki orman yangınında zarar gören alan soğutuluyor #2

"CANIMIZI ZOR KURTARDIK"

Yangın sırasında işletmelerde tatil yapan vatandaşlardan Veysel Zamur (21), "Denize girmek için arkadaşlarımla bölgeye girdiğimizde alevden kaçan insanları gördük. Alevler gittikçe büyüyordu. Arabamıza binmek isteyenler oldu. Yanan bölgeden canımızı zor kurtardık" şeklinde konuştu.

Alaçatı'da otluk ve makilik alanda yangın (3) -7

"MAHŞER MEYDANI GİBİYDİ"

Tatilcilerden Ömer Faruk Çanar (21) ise "Hafta sonu tatili için Alaçatı'ya gelmiştik. Denize girmek için de bu bölgeyi tercih ettik. İlk duman çıktıktan sonra rüzgarın etkisiyle yayıldı. Ardından büyük bir kargaşa oldu. Mahşer meydanı gibiydi. Herkes kaçışıyordu. Valeler arabaların yandığını söylüyordu. Hızlıca arabaya bindik. Herkes kaçmak için araç bekliyordu" dedi.

İzmir deki orman yangınında zarar gören alan soğutuluyor #3

İzmir deki orman yangınında zarar gören alan soğutuluyor #4

İzmir deki orman yangınında zarar gören alan soğutuluyor #5