İzmir'de ormanlık alanlarda piknik kısıtlaması

İzmir'de ormanlık alanlarda piknik kısıtlaması

Kentte 31 Ekim'e kadar piknik yerleri dışındaki ormanlık alanlarda piknik ve konaklama yapılamayacak.

İzmir İli Orman Yangınları Mücadele Komsiyonu, dün Vali Yardımcısı Mustafa Yıldız başkanlığında toplandı.

Toplantının ardından Orman Bölge Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, vatandaşların ormanlık alanlarda yoğun şekilde mangal, semaver veya ocak yaktıkları belirtildi.

ORMAN YANGINLARI İÇİN YENİ TEDBİRLER

Bu durumun hava sıcaklığının yüksekliği ve kuru ot ile çalılık miktarının artmasına bağlı olarak orman yangınlarında artışa neden olduğu için daha önceki tedbirlerin dışında yeni kararların alındığı bildirildi.

PİKNİK YERLERİ DIŞINDA PİKNİK VE KONAKLAMA YASAKLANDI

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"21 Ağustos-31 Ekim tarihleri arasında ormanlarda piknik yerleri dışında piknik ve konaklama yapılması yasaktır. Bu husus İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince takip edilecektir. Yangın sezonu boyunca piknik yapılacak yerlerin listesi ilgililere verilecektir. 18 Mart 2020'de alınan karar ile belirlenen piknik ve mesire yerlerinde, ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç olmak üzere, 31 Ekim 2020'ye kadar mangal, semaver ve ateş yakılmasına saat 20.00’den sonra müsaade edilmeyecektir."

İzmir de ormanlık alanlarda piknik kısıtlaması #1

Yangın yönünden tehlikeli alanların yanı sıra mutlaka korunması gerekli bölgelere girişlerin orman köylerinde yaşayanlar ve orman işinde çalışanlar haricinde yasaklandığı belirtilen açıklamada, alınan karar ve tedbirlere tüm ilgililer ile vatandaşların hassasiyetle uymaları gerektiği vurgulandı.