İzmir'de depremzedeler 2. geceyi de çadırlarda geçirdi

İzmir'de depremzedeler 2. geceyi de çadırlarda geçirdi

İzmir açıklarında yaşanan deprem sonrası evlerinde hasar oluşan ya da sağlam olmalarına karşın tedirginlik yaşayan vatandaşlar, kurulan çadırlarda kalmayı sürdürüyor.

İzmir'de depremzedeler 2. geceyi de çadırlarda geçirdi

Cuma günü saat 14:51'de, İzmir'in Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Hasarlı apartmanlarda yaşayanlar ve tedirgin olduklarından evlerine giremeyen vatandaşlar için, kentin belirlenen alanlarına çadır kentler kuruldu.

GECE ÇADIRLAR DAHA SOĞUK

Vatandaşlara bölgedeki AFAD, Kızılay, belediyeler başta olmak üzere çeşitli STK’lar, gıda, yatak, battaniye ve sıcak içecek ikramlarını sürdürüyor. Gündüz saatlerinde 20 ila 21 derece arasında gerçekleşen hava sıcaklığı gece saatlerinde ise yarıya inerek 11 dereceye indi. Çadırlarda kalan vatandaşlar ise hasta olmamak için battaniyelere sarılarak ısınmaya, bir yandan da yaşadıkları o korku dolu dakikaları unutmaya çalışıyor.

İzmir'de depremzedeler 2. geceyi de çadırlarda geçirdi-Video

İzmir de depremzedeler 2. geceyi de çadırlarda geçirdi #1

"GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE DEVRİLDİ"

Çadırda kalan vatandaşlar, deprem anında yaşadıklarını ve çadır hayatında karşılaştıkları olumsuzluklardan bahsetti.

Depreme evde kızıyla birlikte yakalanan İdil Mütevellioğlu, ütü yaparken bir anda altta bir ses duyduğunu söyledi.

Evindeki köpeğin kaçmaya başlamasıyla birlikte sallantının başladığını anlatan Mütevellioğlu, “İkinci vurduğunda çok güçlüydü. Bir anda uğultu ve bağrışmalar oldu. Dışarı çıktığımızda, karşımdaki bina gözümüzün önünde devrildi ve beyaz toz dumanı oldu.” dedi.

İzmir de depremzedeler 2. geceyi de çadırlarda geçirdi #2

"O ANI YAŞADIK, EVE GİDİP UYUMAK OLMAZ"

Hasar tespit raporuna göre evlerine girmelerine mani bir durum olmamasına karşın yine de tedirginlik yaşadıklarını aktaran Mütevellioğlu, “Evinize girebilirsiniz’ dediler ama psikolojik olarak giremiyoruz. O anı yaşadığımız için, bir de böyle bir enkaz karşımızdayken evde gidip uyumak olmaz” İfadelerini kullandı.

İzmir de depremzedeler 2. geceyi de çadırlarda geçirdi #3

"ÇADIR KOLAY DEĞİL, AMA İHTİYACIMIZ KARŞILANIYOR"

Mütevellioğlu, çadırda yaşamanın kolay olmadığını, geceleri soğuk olduğunu ancak alandaki ekiplerin her türlü ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi. Ekiplere teşekkür eden Mütevellioğlu, “Allah bir daha göstermesin. Çünkü korkunç bir şey” diye konuştu.

İzmir de depremzedeler 2. geceyi de çadırlarda geçirdi #4

"EVE GİRMEYİN DİYORLAR, O YÜZDEN BURADAYIZ"

Depreme dışarda yakalanan Asiye Esen, “Çocuklar var içeride. Soğuk oluyor. Eve girmeyin diyorlar, o yüzden burada kalıyoruz. Allah buradakilerden razı olsun, tüm ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar” diye konuştu.

İzmir de depremzedeler 2. geceyi de çadırlarda geçirdi #5

"GIDAMIZ VAR, ÇOCUKLAR ÜŞÜYOR, BUNA DA ŞÜKÜR"

Depremin ardından Manisa’dan İzmir’deki kardeş ve kızları için geldiğini belirten Mehmet Zeybek de “Yıkılan binayla 5 metre ara var. Bizimkilerin evinde bir şey yok ancak hasarlı. O yüzden burada kalıyoruz. Gündüzleri sıcak ama gece de çok soğuk oluyor. Gıdamız yeterince var ancak çocuklar birer battaniyeyle yatıyor. Üşüyorlar. Buna da şükür. Allah devlete zeval vermesin. Devletsiz millet olmaz” ifadelerini kullandı.

İzmir de depremzedeler 2. geceyi de çadırlarda geçirdi #6