İzmir'de 506 tarihi eser ele geçirildi

İzmir'de 506 tarihi eser ele geçirildi

İzmir'de güvenlik güçlerinin, çok sayıda tarihi eseri yurt dışına kaçırma hazırlığında olan kaçakçılara düzenlediği operasyonda, 8 kişi gözaltına alındı.

İzmir'de 506 tarihi eser ele geçirildi

İzmir'de bazı kişilerin tarihi eserleri topladıkları ve bunları yurt dışına çıkaracakları bilgisini alan İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı Büro Amirliği ekipleri, kent genelinde çalışma başlattı.

Ekipler daha önce düzenledikleri 5 operasyonda, 7 zanlıyı gözaltına alıp 218 tarihi eser ele geçirdi. Şüphelilerin ifadelerinden yola çıkan ekipler, teknik ve fiziki takip başlattı.

İzmir de 506 tarihi eser ele geçirildi #1

9 OPERASYONLA 8 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Tarihi eserlerin yurt dışına çıkarılacağı bilgisi üzerine kentte 9 adrese eş zamanlı operasyonlarda ise M.C, İ.P, M.C, H.Ö, C.K, A.K, M.A ve N.D, gözaltına alındı.

Zanlılardan A.K.'nin Urla ilçesindeki evinde yapılan aramalarda üzerinde farklı figürler bulunan altın, gümüş, elektron ve bronz sikkeler, 1 yüzük, 3 farklı ebatlarda ve farklı renklerde vazo, 6 çeşitli boyutlarda iple birbirine bağlanmış çan, 1 adet üzerinde baykuş figürü bulunan sarı obje, hayvan figürlü "scarabe" olmak üzere toplam 191 adet tarihi eser ele geçirildi.

TOPLAM PİYASA DEĞERİ 15 MİLYON LİRA

Ekiplerce zanlı M.A.'nın Konak ilçesindeki antikacı dükkanında yapılan aramalarda 95 tarihi, N.D.'nin Gaziemir ilçesindeki evinde 2 tarihi eser olmak üzere her iki operasyonda toplam 288 tarihi eser ele geçirildi. Eserlerin toplam piyasa  değerinin yaklaşık 15 milyon lira olduğu tahmin ediliyor.

Gözaltında olan 8 şüphelinin, emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

İzmir de 506 tarihi eser ele geçirildi #2

ESERLER LİDYA DÖNEMİNDEN

Ele geçirilen ve üzerinde ejderha şeklinde balık figürlerinin bulunduğu 21 adet altın ve gümüş karıştırılarak yapılan elektron paraların Lidya döneminde ilk basılan para örneklerinden olduğu değerlendiriliyor.

Yine ele geçirilen arkeolojide "scarabe" olarak adlandırılan böcek figürünün de M.Ö. 1. yüzyıla ait olduğu ve eski Mısır'da yaşam döngüsünün devamını simgeleyen güneş tanrısının sembollerinden olduğu öğrenildi.

İzmir de 506 tarihi eser ele geçirildi #3

TANESİ 100 BİN DOLAR

Ele geçirilen 57 altın ve gümüş sikkenin de Lidya ve İyon dönemlerinde basıldığı ve döneminin nadir örneklerinden olduğu, tanesinin Avrupa'daki müzayedelerde 20 ile 100 bin dolar arasında değiştiği kaydedildi.

Gümüş ve bronz 7 sikkenin de Helenistik döneme ait olduğu, üzerlerinde hayvan figürleri bulunduğu tespit edildi.

İzmir de 506 tarihi eser ele geçirildi #4

ESERLER MÜZE MÜDÜRLÜĞÜNE TESLİM EDİLDİ

Roma dönemine ait olduğu belirlenen 21 gümüş paranın da üzerlerinde dönemin imparatorlarının resimlerinin olduğu belirlenirken, yine 35 altın paranın da Venedikler'e ait döneminin değerli eserlerinden olduğu belirlendi.

2 adet İslami dönemin ilk altın para örnekleri de ele geçirilirken, yine Bizans dönemine ait nadir bulunan 2 bronz sikke de bulundu. Tarihi eserlerin Müze Müdürlüğüne teslim edileceği öğrenildi.

İzmir de 506 tarihi eser ele geçirildi #5

İzmir de 506 tarihi eser ele geçirildi #6

İzmir de 506 tarihi eser ele geçirildi #7

İzmir de 506 tarihi eser ele geçirildi #8

İzmir de 506 tarihi eser ele geçirildi #9

İzmir de 506 tarihi eser ele geçirildi #10

İlginizi Çekebilir
Mansur Yavaş: 6'lı masa isterse aday olurum
Mansur Yavaş: 6'lı masa isterse aday olurum
844 YORUM
Gündem
İyi Partili Hüseyin Örs yoğun bakıma alındı
İyi Partili Hüseyin Örs yoğun bakıma alındı
494 YORUM
Gündem
Kripto camiası Aslı'nın bulduğu sistemi konuşuyor!
ADVERTORIAL
Btcrobo Aslı
Meclis'te yaralanan Hüseyin Örs elektroşokla hayata döndürüldü
Meclis'te yaralanan Hüseyin Örs elektroşokla hayata döndürüldü
702 YORUM
Gündem
Konya'da askeri eğitim uçağı düştü
Konya'da askeri eğitim uçağı düştü
163 YORUM
Gündem