İstanbul'un ormanlarını 24 saat koruyorlar

İstanbul'un ormanlarını 24 saat koruyorlar

İstanbul'un akciğerleri olan ormanlar, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'ne bağlı 15 yangın gözetleme kulesinden, 7 gün 24 saat kontrol edilerek yangınlara karşı korunuyor.

İstanbul'un ormanlarını 24 saat koruyorlar

Bu kulelerden biri olan Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi'nin panoramik camlarından bakıldığında; Sarıyer'deki ormanlar, İstanbul Boğazı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Anadolu Yakası'ndaki ormanlık alanlar görülebiliyor.

İstanbul'un ormanlarını 24 saat koruyorlar

Yılın her günü 24 saat aralıksız ormanların gözetlendiği kulenin ana amacı, olası bir yangının henüz duman aşamasındayken söndürme ekiplerine bildirilmesi.

Telsiz sistemi ve termal kameralarla donatılmış olan kulenin üst katında, toplantıların yapıldığı yedek bir yönetim merkezi de bulunuyor.

İstanbul un ormanlarını 24 saat koruyorlar #1

24 YILDIR İSTANBUL'UN ORMANLARINI GÖZETLİYOR

Anadolu Ajansı ekibi, kulede 24 yıldır görev yapan Yangın Gözetleme Kulecisi Ülkü Efe'nin bir gününe tanıklık etti. Efe, görevini, kentin akciğerlerini korumanın verdiği büyük mutlulukla sürdürmeye devam ediyor.

Eşi ile memleketleri Amasya'dan İstanbul'a göç ettiklerinde uzun yıllar mesai arkadaşlığı da yapan Efe, hayat arkadaşıyla aynı kulelerde görev yaptı.

İstanbul un ormanlarını 24 saat koruyorlar #2

KORONAVİRÜSTEN UZAK BİR HAYAT

Masmavi İstanbul Boğazı manzarasına nazır ormanların arasında görevine devam eden Efe, işi sayesinde Türkiye'nin mücadele ettiği koronavirüsten de izole bir hayat sürdürebiliyor.

Ülkü Efe, sabah görevi devralır almaz, ormanları gözden geçirmeye başlıyor. Telsiz dinleyip, bilgisayarları kontrol eden Efe, termal kameralardan görüntüleri de izliyor.

Evi gibi gördüğü kulede kendisine adeta bir yaşam kuran Efe, gözetleme merkezinde soğan, nane gibi organik besinler de yetiştiriyor.

Efe, mesaisini bitirdiğinde görevini, akşam görevlisine devredip evinin yolunu tutuyor.

İstanbul un ormanlarını 24 saat koruyorlar #3

"KULE, BENİM EVİM GİBİ"

Ülkü Efe, "Eşimle 19 sene beraber çalıştık sonra o emekli oldu. 3 çocuğum var. 3 çocuğumu bu işi yaparak büyüttüm, evlendirdim. Hala da işimi yapıyorum. Burası benim bir evim, hatta evimden de öte. Evime zaten sadece yatmadan yatmaya gidiyorum. Onun haricinde her şeyi burada yapıyorum. Yemeğimi burada yapıyorum. Burada bardaklarım var, yeşillenen soğanlar var, onları büyütüyorum, nane yetiştiriyorum. Burada aynı zamanda organik olarak beslenmeye çalışıyorum." diye konuştu.

İşini severek yaptığını söyleyen Efe, dürbün ve kameralarla ormanları izlediğini, herhangi bir olumsuzluk olup olmadığını sürekli kontrol ettiğini belirtti.

Duman gördüğü zaman hemen arazöze haber verdiğini anlatan Efe, şöyle devam etti:

"Merkeze ve şefimize haber veriyoruz. Hemen müdahale ediyorlar. Bu benim işim ve severek yapıyorum. Ekmeğimi buradan kazanıyorum. Seve seve işe geliyorum, seve seve eve dönüyorum. Burada çalışmak çok güzel bir duygu. Bazen kafa dinliyorsun, her şeyden uzak. Biraz yalnızlık da çekiyoruz aslında ama bazen yalnız olmak daha güzel oluyor. Yeşille, maviyle, ormanla iç içeyiz."

İstanbul un ormanlarını 24 saat koruyorlar #4

"BURADA DAHA GÜVENDEYİM"

Efe, koronavirüs sürecinde kulede çalışmayı bir avantaj olarak gördüğünü dile getirerek, "Burada kendimi daha güvende hissediyorum. İnsanlardan uzak, tek başınayım. Kendimi daha izole etmiş oluyorum. Koronavirüs sürecinde daha garanti altında hissediyorum. Sabah zaten evden çıkıyorum buraya geliyorum. Kimseyle temasımız da olmuyor zaten." ifadelerini kullandı.

İstanbul un ormanlarını 24 saat koruyorlar #5

"AĞAÇ YETİŞTİRMEK, EVLAT YETİŞTİRMEK GİBİ"

Ülkü Efe, orman yangınlarının mayıs ile kasım ayları arasında arttığını belirterek, özellikle ormanlık alana gidip ateş yakanlara çağrıda bulundu. Efe, "Vatandaşlar, mayıs ayında daha çok dışarı çıkmaya başlıyor. Ormanlara gidiyorlar, tabii gezsinler ama mangal yaktıktan sonra kesinlikle ateşi söndürmeden ayrılmasınlar. Çünkü bir ağaç yetiştirmek çok zor. Evlat yetiştirmeyle eşdeğer. Ormanlar bizim için çok büyük bir nimet. Temiz hava için, nefes almamız için büyük bir nimet. Ormanlarımızı yakmasınlar, dikkat etsinler." şeklinde konuştu.

İstanbul un ormanlarını 24 saat koruyorlar #6

İstanbul un ormanlarını 24 saat koruyorlar #7

İlginizi Çekebilir
Mersin'de polisevine silahlı saldırı
Mersin'de polisevine silahlı saldırı
598 YORUM
İç Haber
Amed Spor-Bursaspor maçı sonrası olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı
Amed Spor-Bursaspor maçı sonrası olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı
907 YORUM
3. Sayfa
Koin yatırımı yapmadan önce buraya muhakkak göz at
ADVERTORIAL
CryptoTrader
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan bizim dengimiz değildir, olamaz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan bizim dengimiz değildir, olamaz
529 YORUM
Gündem
Arda Turan'ın puro keyfi
Arda Turan'ın puro keyfi
180 YORUM
Futbol