İstanbul'da dolandırıcıların izlediği şaşırtan yöntem

İstanbul'da dolandırıcıların izlediği şaşırtan yöntem

Dolandırıcıların bu kez hedefinde iş adamları ve şirketler vardı. Boğaz manzaralı yalı tutup sahte banka şubesi açan şüpheliler, herkesi dolandırdı.

İstanbul'da dolandırıcıların izlediği şaşırtan yöntem

İstanbul'da dolandırıcıların akılalmaz yöntemi herkesi şaşırttı.

TEMİNAT MEKTUPLARI VERDİLER

İstanbul’da Eurobank Kos SH. A. adında sahte bir banka şubesi kuran dolandırıcılar, ihaleye girecek şirketlere düşük komisyonlu milyonluk teminat mektupları verdi.

REKLAM HABERLERİ DE YAPTIRDILAR

Şebeke, sahte banka vurgununa başlamadan önce Antalya’da kurdukları bir holdingin enerji, madencilik ve eğitim alanlarında faaliyet gösteren dev bir şirket olduğu algısı için yurt içi ve yurt dışındaki medya organlarında reklam haberleri yaptırdı.

BOĞAZ MANZARALI YALI TUTTULAR

Boğaz manzaralı yalı tutup, milyonluk ihaleler için düşük ücretli teminat mektubu düzenlediler

Holding için gerekli imajın sağlanmasının ardından şebeke, Üsküdar Salacak’ta Boğaz manzaralı bir yalı tutarak sözde banka şubesi için harekete geçti. Şebeke üyeleri, Eurobank Kos. SH. A. İstanbul şubesi unvanlı sahte bankanın çekleriyle sahte banka için bir de bina kiraladı.

Şebeke üyeleri, daha sonra ağlarına düşürdükleri şirketlere girdikleri milyonluk ihaleler için düşük maliyetli teminat mektubu düzenlenmeye başladı.

İstanbul da dolandırıcıların izlediği şaşırtan yöntem #1

İNCELEME YAPILDI

Teminat mektuplarının bir süre sonra geçersiz olduğunun ortaya çıkmasıyla dolandırılan şirketlerin şikayetiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) soruşturma başlattı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü de konuyla ilgili kapsamlı inceleme yürüttü.

2’Sİ TUTUKLU 6 ŞÜPHELİ HAKKINDA DAVA AÇILDI

BDDK’nın idari soruşturması sonrasında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı da konuyla ilgili soruşturmasını tamamladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, aralarında şebeke yöneticilerinin de bulunduğu 6 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

2’si tutuklu 6 şüpheli hakkında, Bankacılık ve Kredi Kartları Kanunları’na aykırılık suçlarının yanı sıra nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik suçlarından iddianame hazırladı. Mahkemece kabul edilen iddianamede yer alan bilgilere göre şebekenin vurgunu; Elif Sağlık ve Sosyal Hizmetler Tic. A.Ş.’nin yetkilisi Barış Bıyık ile Varoz Güvenlik yetkilisi Pınar Ankışhan’ın girdikleri PTT personel hizmetleri ile ilgili ihalede ortaya çıktı. İki ortağın ihtiyaçları olan 41 milyon 500 bin liralık teminat mektubunun sahte olduğu anlaşılınca ihale iptal edildi.