İstanbul merkezli 8 ilde 'hijyen' operasyonu: 10 gözaltı

İstanbul merkezli 8 ilde 'hijyen' operasyonu: 10 gözaltı

Sosyal medya paylaşımlarında bulunarak birbirlerini ölümle tehdit ettikleri belirlenen kişilere yönelik düzenlenen operasyonda, 10 kişi yakalandı.

İstanbul merkezli 8 ilde 'hijyen' operasyonu: 10 gözaltı

İstanbul merkezli 8 ilde, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, sosyal medya aracılığıyla organize suç örgütü elebaşları lehinde ve aleyhinde videolar paylaşıp, hakaret ve ölüm tehditlerinde bulunarak kamu düzenini bozan şüphelilere yönelik çalışma başlatıldı.

10 KİŞİ YAKALANDI

İstanbul, Ankara, Adıyaman, Antalya, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Mersin'de başlatılan çalışmalar sonucu, "Hijyen" adı verilen operasyonda şu ana kadar 10 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların arasında Cenk Ç. ve Zafer Ç. kardeşler ile lakabı "Hanımağa" olan Güniz A. ve Ali Y.'nin de bulunduğu bildirildi.

Öte yandan İstanbul'da yakalanan 4 şüphelinin, Vatan Caddesi'ndeki emniyet müdürlüğünde işlemleri devam ederken, diğer illerde yakalanan 6 zanlının da gözaltına alındıkları illerde işlem göreceği öğrenildi.

İstanbul merkezli 8 ilde 'hijyen' operasyonu: 10 gözaltı ViDEO ARŞiV

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

İçişleri Bakanlığı, olay ile ilgili açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı:

"Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Başkanlığı'ndan, 8 ilde eş zamanlı operasyon. ”Hijyen” adı verilen operasyon, son dönemde özellikle bir takım ulusal organize suç örgütü lehine ve aleyhine olmak üzere iki grup halinde sosyal medya paylaşımlarında bulunarak birbirlerini ölümle tehdit ettikleri anlaşılan şahıslarla yönelik gerçekleştirildi.  Operasyonda 10 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul merkezli 8 ilde hijyen operasyonu: 10 gözaltı #1

"8 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON DÜZENLENDİ"

Emniyet Genel Müdürlüğü, KOM Daire Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalarda; son dönemde özellikle bir takım ulusal organize suç örgütü lehine ve aleyhine olmak üzere iki grup halinde sosyal medya paylaşımlarında bulunarak birbirlerini ölümle tehdit ettikleri anlaşılan, toplumun genel olarak huzuru ve asayişini bozdukları ve mafya tipi suç yapılanmaları ile mücadelede halkın güvenlik güçlerine ve adalet sistemine olan güven duygularının azalmasına sebep oldukları değerlendirilen şahıslarla ilgili olarak; KOM Daire Başkanlığı'mız koordinesinde İstanbul, Ankara, Adıyaman, Antalya, Bursa, Kocaeli ve Mersin olmak üzere toplam 8 farklı ilde 13 hedef şahsa yönelik 15.05.2020 tarihinde HİJYEN kodlu eş zamanlı operasyon gerçekleştirilmiştir.

İstanbul merkezli 8 ilde hijyen operasyonu: 10 gözaltı #2

ÇOK SAYIDA SİLAH VE SUÇ UNSURLARI ELE GEÇİRİLDİ

Bu kamsamda;

G.A. (İstanbul - Mersin) - 1 Adet tabanca, 1 adet şarjör, 14 adet fişek, 1 adet POLİS ibareli Basın Kartı, 1 adet telsiz, 2 adet mühürlü poşet içerisinde boş kovan,

C.Ç. (İstanbul) - 1 Adet tabanca, 3 adet şarjör, 25 adet fişek, 1 adet kelepçe,

Z.Ç. (İstanbul) - 2 adet bıçak,

A.Y. (İstanbul),

A.C. (Mersin) – 1 adet tabanca, 17 adet fişek,

A.Ö. (Adıyaman) – 1 adet tabanca, 2 adet kasatura, 1 adet kılıç, 57 adet fişek, 3 adet şarjör, tarihi eser nitelikli 2 adet bıçak ve 100 adet sikke,

B.İ. (Bursa) – 1 Adet tabanca, 11 adet fişek,

E.Ş. (Antalya),

N.K. (Ankara),

F.D. (Sakarya) isimli şahıslar yakalanmıştır.

Yapılan aramalarda toplam 4 Adet tabanca, 7 adet şarjör, 124 adet fişek, 1 adet POLİS ibareli Basın Kartı, 1 adet telsiz, 2 adet mühürlü poşet içerisinde boş kovan, 1 adet kelepçe, 2 adet bıçak, 2 adet kasatura, 1 adet kılıç tarihi eser nitelikli 2 adet bıçak ve 100 adet sikke ele geçirilmiştir. Ayrıca suç unsuru içerebileceği değerlendirilen çok sayıda dijital materyal ele geçirilmiştir."

İstanbul merkezli 8 ilde hijyen operasyonu: 10 gözaltı #3

İstanbul merkezli 8 ilde hijyen operasyonu: 10 gözaltı #4

İstanbul merkezli 8 ilde hijyen operasyonu: 10 gözaltı #5

İstanbul merkezli 8 ilde hijyen operasyonu: 10 gözaltı #6

İstanbul merkezli 8 ilde hijyen operasyonu: 10 gözaltı #7

İstanbul merkezli 8 ilde hijyen operasyonu: 10 gözaltı #8

İstanbul merkezli 8 ilde hijyen operasyonu: 10 gözaltı #9