İran hariç tüm sınırlar açıldı

İran hariç tüm sınırlar açıldı

Koronavirüs salgınında normalleşme süreci kapsamında sınır kapılarının İran sınırı hariç tekrar giriş-çıkışlara açılması kararı alındı.

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında giriş çıkışların kapatıldığı kara sınırları tekrar açıldı.

İçişleri Bakanlığı, Türk ve yabancı ülke vatandaşlarının sınır kapılarından giriş çıkışları konulu bir genelgeyi 81 İl Valiliğine, Hudut Kapısı Mülki İdare Amirlikleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne gönderdi.

Genelgede, 2 gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde, koronavirüs ile mücadelede kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda, kara, hava ve deniz sınır kapılarından yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye'ye girişi ile vatandaşların Türkiye'den çıkışı konularının değerlendirildiği belirtildi.

İRAN KARA SINIRI KAPALI KALACAK

Giriş çıkışları yasaklayan önceki genelgelerin, İran kara sınır kapılarından yolcu giriş-çıkışlarına yönelik hükümleri hariç olmak üzere diğer hükümlerinin yürürlükten kaldırıldığı duyuruldu.

"TAMAMINA SAĞLIK KONTROLÜ YAPILACAK"

Yayınlanan genelgede şu ifadelere yer verildi: "Hava yolu ile yapılacak seyahat planlamalarına ilişkin süreç Sağlık, Dışişleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının koordinesinde yönetilecektir. Ülkemize giriş yapan Türk vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşlarının tamamına sağlık kontrolü yapılacaktır. Sağlık kontrolü sırasında semptom görülenler ile ihtiyaç duyulan hallerde de ücretsiz olarak PCR testi yapılacak ve bu sürece ilişkin usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığınca belirlenecektir. Bu çerçevede ülkemize giriş-çıkışlar başta Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenmiş-belirlenecek tedbirlere uyulması kaydıyla yapılacaktır."

İran hariç tüm sınırlar açıldı #1