İngiliz turistler Türkiye'de tatil yapmaktan mutlu

İngiliz turistler Türkiye'de tatil yapmaktan mutlu

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Chilcott, İngiliz turistlerin Türkiye'de tatil yapmaktan mutlu olduğunu ve şimdiye kadar hiçbir İngiliz turistten şikayet almadıklarını söyledi.

İngiliz turistler Türkiye'de tatil yapmaktan mutlu

Türkiye, yabancı turistler için cazibe merkezi olmaya, koronavirüs salgını sürecinde de devam ediyor.

Rus ve İngilizler'in uğrak merkezlerinden olan Antalya ve Muğla'ya salgın için alınan tedbirlerin gevşetilmesiyle ilk kafileler geldi ve doluluk oranı her geçen gün artıyor.

Özellikle İngilizler'in kur farkı nedeniyle de tercih ettiği Türkiye'de tatil için geniş imkanlara sahip olmaları memnuniyeti artırıyor.

Sterlin'in 9 TL'ye çıkması, İngiliz turistlere hem kaliteli hem de ucuz tatil imkanı sunuyor.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, koronavirüs salgını sürecindeki Türkiye-İngiltere ilişkileri ve turizm konularında değerlendirmelerde bulundu.

İngiliz turistler Türkiye de tatil yapmaktan mutlu #1

"TÜRKİYE VÜRÜSÜ KONTROL ALTINA ALDI"

İngiltere'den Türkiye'ye uçuşların devam ettiğine değinen Chilcott, "Haziran ayı sonunda İngiliz hükümeti seyahat tavsiyesini yeniledi. O tarihe kadar dünyanın herhangi bir yerine gerekli olmadığı sürece gidilmemesi gerektiği yönündeydi. Bu tarihten sonra birkaç ülkenin güvenli olduğunu, İngiliz turistlerin bu ülkelere seyahat edebileceğine dair karar verildi. Bunlar, virüsü kontrol altına alan ülkelerdi. Türkiye de bu ülkelerden bir tanesiydi. Yani gidilebilecek yeşil ülkelerden bir tanesiydi ve Türkiye seyahat tavsiyemizde yerini aldı." ifadelerini kullandı.

Chilcott, karantina uygulamalarını da gözden geçirdiklerini, ilk grupta yer alan Türkiye'ye seyahat edecek İngiliz turistlerin tatilden dönünce karantinaya alınmayacağını bildirdi.

İngiliz turistler Türkiye de tatil yapmaktan mutlu #2

"İNGİLİZLER TÜRKİYE'DE TATİL YAPMAKTAN MUTLU"

İngilizlerin Türkiye'ye gelmeleri için kapıların açık olduğunu vurgulayan Chilcott, "İngiltere'den 15 Temmuz'da uçuşlar başlamıştı. Antalya ve Muğla Dalaman'a yoğun geliyorlar. İngiliz turistler Türkiye'de tatil yapmaktan mutlu. Şu ana kadar hiçbir İngiliz turistten şikayet almadık. Türkiye'de turizm sektöründe verilen hizmet kalitesi çok yüksek. Bir haftada, birkaç bin İngiliz geldi." ifadelerini kullandı.

İngiliz turistler Türkiye de tatil yapmaktan mutlu #3

"MALZEME YARDIMI İÇİN MÜTEŞEKKİRİZ"

Salgının özellikle fakir ülkelerde daha fazla ilerlediğini aktaran Chilcott, gelişmemiş ülkelerin bu ülkelere sağlık sistemlerini ilerletmeleri yönünde yardımcı olmaları gerektiğini dile getirdi.

Chilcott, İngiltere ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu G20 ülkelerinin, fakir ülkelere tedavi, aşı ve sağlık imkanları konusunda yardımcı olması gerektiğini belirterek, "Bu salgınla mücadele edilerek, zengin ülkeler ile fakir ülkeler arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılması gerekiyor. Çünkü daha fazla kötüleşiyor, eşitsizlik daha da artıyor. Zengin ülkeler, farkı kaldırmak için ortak çalışmalı. Türkiye bu süreçte birçok ülkeye yardım etti. Pandemi döneminde Türkiye salgınla mücadele ederken İngiltere'ye de tıbbi malzeme yardımı gönderdiği için müteşekkiriz." diye konuştu.


İngiliz turistler Türkiye de tatil yapmaktan mutlu #4